Dell server

Technologie vs. ekologie: Jak se vysloužilý server dostal do železného Ráje

Symbol spojení technologie a ekologie – i tak by se dala nazvat událost „Pryč se starým železem“. Vraťme se do dne 26. září, kdy technologická společnost ČMIS v pražském Karlíně požila rameno 50metrového jeřábu ke shození serveru. Co se vlastně přesně dělo a jak akce odráží roli technologických společností v podpoře ekologických iniciativ?

Shozený server jako prostředek k zelenější budoucnostii

Důležitým momentem této události bylo shození starého a neefektivního serveru, který vážil 200 kilogramů 50metrového jeřábu. Technologická společnost ČMIS se totiž rozhodla, že je čas rozloučit se s neefektivním hardwarem a využít této příležitosti, k upozornění na problematiku ekologické zátěže zastaralého IT a na své snahy o snížení ekologického dopadu.

Václav Svátek, generální ředitel ČMIS, to komentoval následovně: „Chtěli jsme ukázat, že starý hardware do moderních firem a moderních datových center nepatří. Trendem je udržitelnost, a tu my díky modernímu hardwaru s maximálním stářím šest let nabízíme. Touto událostí jsme chtěli ukázat, že máme odvahu investovat do moderní infrastruktury – a tu, co neslouží, hodit do starého železa.“

Václav Svátek, IT Systems & Cloud Architect v ČMIS & AppOnFly

Zastaralá technologie zatěžuje naší planetu

Jedním z hlavních důvodů tohoto kroku byla ekologická zátěž zastaralého IT. Staré servery nejenže zvyšují náklady na elektřinu, ale i produkci odpadu. Provoz starého serveru vyjde včetně nákladů na elektřinu, chlazení a housing (umnístěný do datového centra) až na 50 tisíc Kč měsíčně. Proto také firma ustoupila z myšlenky server darovat, jelikož by se nový majitel za provoz nedoplatil.

Jak moc se recyklace hardwaru vyplatí?

Počítače a elektronika obsahují řadu recyklovatelných materiálů včetně plastů, kovů a skla a každý krok směrem k recyklaci přispívá k ochraně životního prostředí.

„Úspory lze dosáhnout nákupem nejmodernějšího hardwaru a správnou optimalizací aplikací,” zdůraznil Václav Svátek. “Tím zajistíme, aby fungovaly efektivně a braly si co nejméně výkonu. Náklady na provoz jsme tak schopni stáhnout až o 50 %. Vyšší výkon moderních serverů znamená také úspory na drahý software, například MS SQL Server.“

Celý tento příběh nám ukazuje, jak technologické společnosti mohou sehrávat důležitou roli v podpoře ekologických a udržitelných projektů. ČMIS tímto krokem demonstrovala, že se aktivně snaží omezit negativní dopad na životní prostředí a investovat do moderních, ekologicky šetrných technologií. Připomněla, že jsme všichni součástí této planety a máme povinnost ji chránit pro budoucí generace. ČMIS nám ukázala cestu, jak technologie mohou sloužit ekologii, a tím i nám všem.

Sdílejte :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *