Epilepsie - implantát

Přichází nová éra léčby epilepsie

Vědci nalezli novou techniku k léčbě epilepsie, díky které bude možné nejen předvídat, ale dokonce i zastavit záchvaty ‒ a to díky neškodnému miniaturnímu elektronickému zařízení, vloženému přímo do mozku.

V rámci nejnovějšího výzkumu vědci vyvinuli implantovatelné zařízení, které jednoho dne může nabídnout epileptikům opravdovou úlevu. Zmíněný implantát umožňuje léčit epileptické záchvaty tím, že dodává chemikálii známou pod názvem neurotransmiter přímo do buněk v mozku, jež tento problém způsobují.
Vědci z univerzity v Cambridge vložili vysoce citlivé zařízení nejprve do mozku myši. Jakmile se objevil první signál přicházejícího záchvatu, vypustila se chemická látka a zastavila jej. Tato technika by mohla také pomoci při léčbě jiných mozkových onemocnění, jako jsou nádory nebo Parkinsonova choroba. Je to skvělá zpráva jak pro epileptiky, tak i pro jejich blízké, kteří se o ně bojí.

Záchvaty ve zkratce

Existuje několik typů záchvatů a každý z nich vzniká odlišným způsobem. Obecně vzato, záchvaty vznikají při náhlém „otřením se“ dvou neuronových buněk o sebe, čímž se spustí řetězová reakce a dojde ke zkratu. V té chvíli se naruší motorická část mozku, člověk ztratí vědomí a může dojít k tonickým křečím.

Epilepsie - záchvat
Co se děje v mozku při záchvatu

S novým přístupem vědci „načasovali“ neutralizování záchvatu přímo v místě původu zkratu. Používají k tomu tzv. neurotransmiter, který se chová jako automatická brzda. Lék je dodáván do postižené oblasti mozku pomocí neuronové sondy, obsahující miniaturní elektrody pro monitorování nervové činnosti. Jakmile sonda detekuje záchvat, začne se přes elektrody propouštět léčebná látka. Tomuto procesu se říká elektroforéza.

Léky na epilepsii často doprovázejí vedlejší účinky

Epilepsie je nejčastěji regulována antiepileptiky, tyto léky však mají často závažné vedlejší účinky.
Výhodou nové techniky je tedy snížení množství léků, které musí pacient pravidelně brát. Doktor Christoper Proctor, jeden z klíčových výzkumníků, dodává: „Jedná se o speciální přístup, protože zde není nutná žádná rozpouštěcí droga, kterou najdeme v tabletách. Námi používaná látka se přenáší ze zařízení přímo do postižených buněk, čímž se zabraňuje nežádoucímu kontaktu s okolními tkáněmi.“
Zmiňovaný proces umožňuje přesnou kontrolu jak nad dávkou léku, tak také nad načasováním podání látky. Minimalizují se zde tedy rizika, jelikož látka dodávaná ze zařízení není rozpuštěná, ale dorazí do oblasti původu „suchá“ – lék tak nepoškozuje ostatní buňky.

Čip velikosti vlasu

Implantát z umělé hmoty, který je jen dvakrát tlustší než lidský vlas, by mohl být během dvou let ještě zmenšen a použit v rámci léčby postižených pacientů. Vědci sice už jeden podobný implantát vyvinuli (voperovává se do krku), avšak ten do mozku vypouští „cizí“ chemikálii, jež ovlivňuje celý mozek. Nový čip funguje jinak, protože používá chemikálii, která se už v mozku přirozeně nachází a pouze blokuje neurony, aby se o sebe „třely“.

To, co dříve bylo jen sci-fi představou a námětem pro filmové zápletky, se nyní čím dál více přibližuje realitě. Přestože první výsledky výzkumu jsou více než slibné, vědci upozorňují, že před sebou mají ještě mnoho dalších studií a pokusů. Již nyní je však zřejmé, že popsaný proces může výrazně ovlivnit podobu klasické léčby epilepsie.

Zdroje:

Sdílejte :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *