3D oblečení_Danit Peleg

Oděvní revoluce díky 3D tisku a augmentované realitě – vytiskněte si oblečení doma

Jestli vás už nebaví potkávat na ulici lidi oděné do stejných kousků z obchodních řetězců, jaké máte zrovna na sobě vy, můžete zajásat. Díky možnostem 3D tisku budete skutečně jedineční. V roce 2015 vytvořila svou první módní 3D kolekci izraelská návrhářka Danit Peleg a představila ji v Praze na designSUPERMARKETu. Byla tehdy nejočekávaněšjším hostem události. Nyní ji a její tým čeká otevření eshopu, který využívá augmentovanou realitu.

Pokrok nezastavíš, říká okřídlené rčení, a u technologií platí dvojnásob. Za posledních dvacet až třicet let změnily náš život nejvíce ty internetové a obecně počítačové. Jejich rozkvět změnil téměř všechny oblasti našeho bytí a konání.

Od možnosti pracovat z domova či třeba z Karibiku přes videospojení se známým, který zrovna studuje u protinožců, až po nákupy, ke kterým na rozdíl od minulosti není potřeba nákupní seznam ani košík, ale pouze připojení k internetu.

Moderní technologie ale ovlivnily i módní průmysl. Že je tak jako veškeré další komodity možné objednat si oděvy elektronicky, už asi nikoho nepřekvapí. Revoluce však zasáhla i samotnou produkci oblečení.

Kolekce "Svoboda vede lid"
Kolekce “Svoboda vede lid”

Jak vytisknout módu?

Prsty či spíše bystrou a nápaditou mysl v tom má 33 letá módní návrhářka Danit Peleg z Izraele. V roce 2015 korunovala svá úspěšná studia inženýrství a designu na univerzitě v Shenkar College vůbec první kolekcí 3D oblečení na světě. Její potenciál zaujal miliony lidí na světě a bude mít zřejmě fatální dopad na oděvní průmysl.

3D oblečení_Danit Peleg
Využití augmentované reality při nákupu 3D oblečení

Jak se to promítne v praxi? Stačí, když si na internetu projedete různé návrhy a kliknete na tisk u šatů, které se vám líbí. Odpadne tak nutnost shánět různé typy oděvů, třeba na ples nebo dovolenou, v předstihu.

Pokud je budete chtít, stačí vám jen připojení k internetu a kvalitní tiskárna vybavená odpovídajícím materiálem, který je možné použít na oblečení (zatím se Danit nejvíce osvědčila vlákna FilaFlex).

To, že sama Danit vyrobila svou první 3D kolekci na domácí tiskárně, ale dokazuje, že když se chce, jde vše…

3D oblečení_Danit Peleg
Ukázka 3D oblečení

Jako malíř

Kolekce pěti kousků jí zabrala tři čtvrtě roku výzkumů a asi 2000 hodin tisku. Při tvorbě se prý inspirovala obrazem francouzského romantického malíře Eugèna Delacroixe Svoboda vedoucí lid, který opěvuje boj Francouzů za svobodu.

Nejprve si tak jako malíř každý návrh podrobně rozkreslila na papír. Potom díky počítačovému softwaru vytvořila vzor a poté i digitální model, který pro potřeby tisku upravila. A proč to všechno? Hlavním cílem mladé ambiciózní Izraelky je demokratizace módy a větší nezávislost pro návrháře.

Není to ale přece jenom tak trochu sci-fi? Tiskárna přece obyčejně tiskne papír, nikoliv šaty… Podle Danit se ale veškeré technologie vyvíjí tak rychle, že není třeba se ničeho obávat.

Danit Peleg na TED talk

Jen si vzpomeňte, kdo by před dvaceti lety věřil tomu, kdo by přišel s nápadem přenosného kapesního počítače nebo chytrého telefonu, se kterým budete stále on-line.

Přitom tyto technologické pomůcky dnes používá dennodenně téměř každý. Právě tak bude podle Danit Peleg v blízké budoucnosti možné poslat třeba z mobilního telefonu příkaz na domácí tiskárnu, aby vám vytiskla večerní róbu ve stylu vaší oblíbené celebrity…

O tom, že má Danit cit nejen pro módu, ale i pro pomoc potřebným, svědčí její návrh 3D šatů, který vytiskla pro handicapovanou tanečnici Amy Purdy, jež se v nich v roce 2016 předvedla na slavnostním zahájení paralympijských her v Riu de Janeiru.

Kolekce Zrození Venuše
Kolekce “Zrození Venuše

Do budoucna se nebudete muset spoléhat jen na Danit Peleg nebo podobné kreativce. Pokud máte trochu tvořivého ducha, můžete si navrhnout vlastní šaty, vytisknout a obléknout. Díky 3D tisku si buďte jisti, že na celém světě nepotkáte člověka se stejným outfitem.

Zdroje

Sdílejte :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *