Řetízky

Chytré modlitební řetízky pro buddhistické mnichy

Firma Acer uvedla chytré technologie i do technologicky zdánlivě imunního prostředí. Buddhistickým mnichům nabízí chytré modlitební řetízky, jež mají v sobě čip, který počítá množství opakování během mantry.

Buddhistický mnich počítá podle korálků na řetízku počet modliteb. S novou aplikací firmy Acer se nemusí soustředit na počítání opakování, ale pouze na meditaci.

Korálky Acer vypadají jako obyčejné dřevěné modlitební korálky, v centrální kuličce je ale umístěn čip, který počítá, kolikrát řetízek prošel rukou během přeříkávání mantry. To má pomoci věřícímu, aby se soustředil pouze na modlitbu. Nashromážděná karma (data se přenášejí přes bluetooth) může být prostřednictvím mobilní aplikace sdílena na sociální síti.

„Acer neustále hledá možnosti, jak využít technologie pro zjednodušení každodenního života,“ uvedla k novému počinu počítačová firma.

Do budoucna mají mít chytré korálky ještě více funkcí. Například by se přes řetízek mohlo platit nebo naopak provést peněžní dar. Mniši (respektive všichni zákazníci, kteří si jej koupí) by také mohli získat slevy v buddhistických restauracích a obchodech na Tchaj-wanu, kde má počítačová firma Acer sídlo.

Na ostrově žije asi dvacet milionů lidí, polovina z nich se hlásí k buddhismu. Cena modlitebního řetízku ovšem není malá. Korálky stojí okolo 2 500 korun.

Jak funguje chytrý modlitební řetízek

Mnich

Nejedná se o první pokus získat vyznavače buddhismu pro svět technologií. V roce 2017 začala v Americe startupová firma Lotos Network vydávat kryptoměnu Karma Coin, již je možné získat na základě meditací a výuky buddhismu. Má jít o propagaci myšlenek Buddhy v moderní době.

Modlitební řetízky nepoužívají pouze buddhisté, ale jsou známy také v křesťanství (růženec) nebo islámu. Pokud Acer zaboduje u buddhistů, mohl by chytré korálky prodávat i dalším věřícím zákazníkům, kteří neradi počítají.

Sdílejte :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *