Včely

Startup Forsage zachraňuje včely pomocí IT

Startup Forsage využívá informační technologie ve prospěch přírody. Brněnští ajťáci vynalezli monitorovací senzory, díky kterým sbírají a zpracovávají data z včelích úlů. Pomocí technologií usnadňují život včelařům a lépe rozumí životu včel.

Česká republika je včelařskou velmocí s největším zavčelením na světě. Ale v poslední době počet včel stále ubývá. Brněnští ajťáci se rozhodli tento problém řešit. Spojili se se studenty, vědci a zkušenými včelaři a společně vytvořili Forsage, monitorovací zařízení do včelích úlů. Celý tým vede zkušený včelař vzděláním i praxí Martin Špaňhel, který přesně ví, co včely potřebují.

Forsage
Včely a technologie

Senzor včelám nijak nepřekáží

Nemějte obavy. Vaše včely téměř nepoznají, že jste jim do příbytku nainstalovali cizí objekt. Do útrob úlu se vkládá pouze malý a nenápadný senzor vybavený teploměrem, vlhkoměrem a mikrofonem. Součástí monitorovacího zařízení je i váha, která se umisťuje pod úl, a přenašeč dat v podobě krabičky, který je vybaven solárními panely a SIM kartou. Přenašeč je vhodné umístit na víko úlu, aby byl zajištěn co nejlepší přístup signálu a slunečního svitu. Nechybí ani webová aplikace, na kterou se pomocí přenašeče přenášejí získaná data.

Tým startupu Forsage
Tým startupu Forsage

Moderní včelařina přes aplikaci

Díky Forsage už nemusíte rozebírat úly. Přehled všech naměřených hodnot můžete kdykoliv sledovat pomocí aplikace ve vašem telefonu, tabletu či počítači. Aplikace vám napoví, jestli je třeba včely nakrmit. Poví vám váhový přírůstek a úbytek medu. Podle získaných dat snadno poznáte začátek a konec snůšky, jestli matka ploduje nebo jestli má včelstvo dostatek energie. To není zdaleka všechno, vývojáři ve Forsage pilně pracují na dalších vylepšeních.

„Například jsme přidali teploměr i na váhu, aby včelař měl přehled, kolik je venku stupňů. To včelaři pomáhá udržet si představu o tom, v čem jeho včely aktuálně jsou,“ uvedla pro magazín Starty.cz Soňa Parke, projektová manažerka ve Forsage.

Forsage ECO

Součástí značky Forsage je i nezisková organizace Forsage ECO, kde tým ajťáků pracuje na včelí vědě a osvětě.

„Naší motivací je mít funkční společensky odpovědné podnikání, kde se podílíme na změně ve společnosti, kterou vnímáme jako potřebnou. Zároveň můžeme dělat to, co nás baví a nedělat to pro peníze,“ uvedla Parke.

Nejenže se snaží udělat včelařství atraktivnějším oborem pro mladou generaci, ale pořádají i semináře pro zkušenější včelaře, aby šířili myšlenku udržitelného včelaření.

Včely ubývají

Pokud nepočítáme predátory, největší příčinou úhynu včelstev jsme právě my, lidé. Výsadbou nevhodných rostlin a častým sekáním trávníku ubíráme hmyzu na obživě. Včelám nepomáhají ani tepla a sucha, která ulehčují život velkému množství parazitů, a používání pesticidů v zemědělství. Bez včel můžete zapomenout na jahody, rajčata nebo jablka. Včely opylováním zemědělských plodin zajišťují produkci potravin a opylováním rostlin zase udržují biodiverzitu. Zapojit se do pomoci včelám můžete i vy. Koupí senzoru Forsage podpoříte rozvoj včelího výzkumu. Čím více dat se Forsage podaří nasbírat, tím více včel se podaří zachránit.

Zdroje:

Sdílejte :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *