Kaktusy

Jsou exotické kaktusy pohonnou látkou budoucnosti? –⁠ SUEMA

Výrazné, jasně zelené kaktusy Opuncie se v Mexiku obhospodařují v masivním měřítku, aby mohly být použity v jídlech, lécích nebo šamponech. Firma SUEMA vyvinula generátor bioplynu, který kaktusový odpad přeměňuje na energii. Společnost začala generátor stavět v květnu 2017 poblíž rozlehlé plantáže v Milpa Alta jižně od hlavního města Mexika.

Kaktusy Opuncie jsou po staletí nedílnou součástí mexické kuchyně. Tento kaktus je proslulý svými výživnými a léčebnými vlastnostmi. Jeho vnitřek se využívá v celé řadě mexických národních jídel, od tacos, salátů až po džemy a sladkosti. Kaktus je také základní látkou v některých lécích a šamponech proti vypadávání vlasů. Vnější trnitá kaktusová vrstva byla vždy odpadním produktem ‒ dokud vědci nepostavili bioplynovou stanici, která recykluje odpad z místních kaktusových plantáží a přeměňuje ho na elektřinu.

Potenciál kaktusových plantáží

Milpa Alta je zelená oáza poblíž mexické metropole. Kaktusy jsou vysázeny téměř na třech tisících hektarech jihovýchodně od Mexico City. Tato oblast produkuje 200 tisíc tun opuncií ročně a až 10 tun každý den skončí jako odpad, který musí být dělníky manuálně odklízen. Proto se zde startupová společnost SUEMA rozhodla vyzkoušet svou první bioplynovou stanici, která mění odpad na elektřinu: Obrovský válec, pokrytý spletí drátů, kde se uvnitř ohřívá organický odpad. Výsledkem je bioplyn a kompost. Bioplyn se pak používá k výrobě elektřiny, kompost na hnojení nových kaktusů.

Kaktusy_Diagram

Proč zrovna Opuncie?

Když hledáme alternativy k ropě a plynu, kaktusové biopalivo může poskytnout životaschopné řešení. Biopalivo může být vyrobeno i z jiných druhů organických látek, jako je kukuřice nebo cukrová třtina, ale existuje několik důvodů, proč je kaktus lepší volbou. Opuncie potřebují velmi málo vody, velmi málo péče a dobře rostou i při vysokých teplotách.

„Co dělá kaktusy Opuncie tak výjimečnými, je to, že mohou být pěstovány v místech, kde jiné plodiny doposud využívané pro biopalivo nemohou. Představte si obrovské pole kaktusů v odlehlých, suchých oblastech země, kde běžné rostliny nemohou růst. Nevyčerpají se tak prostory, které jsou potřebné k zásobování, za což je současná bioenergetická výroba kritizována.“ (zdroj: webový portál Gizmodo.com)

Jak generátor funguje

Jedná se o obří stříbrný válec, obklopený složitou strukturou trubek, ohřívající směsný materiál na 55 stupňů Celsia, aby vyrobil bioplyn. V prvním kroku tohoto procesu jsou kaktusy odříznuty a napěchovány do nádrže. Pak se smíchají s organickou hmotou a nechávají se rozložit, aby se vytvořil metan. Tento plyn je používán jako palivo, které dokáže vyrobit dostatek elektřiny pro 300 domácností a je o polovinu levnější než běžné pohonné látky.

Mexiko je jedním z největších světových výrobců ropy, jenž se poslední roky snaží využívat energii z obnovitelných zdrojů – do roku 2030 se zavázalo snížit emise skleníkových plynů o 25 procent.

„Naše vize spočívá v tom, že generátory se budou postupně rozšiřovat do celého Mexika. Rád bych, aby tyto generátory vznikly na více než 300 kaktusových plantáží,“ říká Bernardino Rosas, zodpovědný za inovace a technologie v mexické městské správě.

Zdroje:

Sdílejte :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *