XTND longboard

Elektrický longboard XTND s umělou inteligencí překonal Kickstarter během pár hodin

Vybrat přes Kickstarter během pouhých několika hodin přes 2 miliony korun… Zní vám to jako pohádka? Přesně takový byl začátek projektu XTND – prvního elektrického longboardu, který vznikl pod taktovkou partičky mladíků z Ostravy. Lehounký karbonový zázrak má našlápnuto k zajímavé budoucnosti.

První prototyp se začal rýsovat v hlavě zakladatele celého projektu, Miroslava Peřiny. Všechno to odstartovalo v akcelerátoru Green Light, kde se Mirek potkal se svým budoucím parťákem Danem. Společně pak začali přenášet své vize na papír a začali pracovat na prvním prototypu čtyřkolky. A že ani jeden z nich neměl do té doby žádné zkušenosti s vývojem hardwaru? Když má někdo zápal a jde si za svým, tak ani tahle „maličkost“ nevadí.

Navíc měli oba předpoklady k úspěšné spolupráci. Dan jakožto skvělý mechanik a konstruktér a Mirek s duší obchodníka – co by se mohlo pokazit?

Bod číslo jedna? Zjistit, co lidé chtějí

První zlomový okamžik nastal tehdy, když svou čtyřkolku ukázali na TechCrunchDisruptu v Londýně. Zde měli možnost stát poprvé tváří v tvář potenciálním uživatelům a získali tak neocenitelnou zpětnou vazbu. Zjistili totiž, že lidé touží po lehkém a snadno ovladatelném prostředku, který by jim umožnil pohybovat se v městské džungli.

Tahle zpráva pro ně znamenala jediné – hodit roční práci do koše a začít úplně od píky. A tehdy se zrodil nápad na designovou lahůdku jménem XTND.

XTND_návrh designu
3D návrh elektrického longboardu XTND
XTND
Finální podoba longboardu XTND

Detekuje přítomnost majitele, kontroluje stabilitu jezdce i kvalitu povrchu

Prkno je vybaveno pokročilým senzorickým systémem, který zahrnuje širokou škálu senzorů pro sběr dat a zajištění bezpečnosti – ostatně bezpečnost je alfou i omegou tohoto longboardu. Použitá technologie umožňuje rozpoznání uživatele, detekci stability, i detekci kvality povrchu. Kromě toho má XTND také integrovaný inteligentní energetický systém, který šetří energii při neježdění a prodlužuje životnost baterie přepnutím do režimu spánku.

Ochranné svítící nárazníky a chytrý světelný systém

Pro ochranu desky i všeho, co by s ní mohlo přijít do styku, jsou nárazníky vyrobeny z měkkého, pružného materiálu, který se neprotrhne. Tento materiál je také průsvitný, což umožňuje osvětlení longboardu zevnitř a slouží dalšímu velmi důležitému bezpečnostnímu účelu: viditelnosti na silnici.

Přední a zadní světla ukrytá v náraznících se automaticky rozsvítí, když se okolní prostředí setmí. Navíc, jejich jas se přizpůsobuje podle okolních světelných podmínek. Senzory lze nastavit tak, že automaticky longboard zpomalý až zastaví v nouzových situacích, kdy se ocitnete v nebezpečí.

XTND_nárazníky

Longboard nabijete i na dálku: bezdrátově s magnetickou nabíječkou

K dobytí longboardu XTND můžete použít jakoukoli bezdrátovou nabíječku Qi, ale bezdrátové nabíjení je integrováno i do samotné desky, takže můžete řídit její nabíjení odkudkolii. Stačí položit dálkový ovladač na desku. A nejen dálkový ovladač. Můžete takhle nabíjet jakékoli zařízení, které podporuje Qi, například telefon nebo bezdrátová sluchátka.

Váží pouhé 3 kg a dokáže se pohybovat maximální rychlostí 45 km/h. Pokud tedy hledáte efektivní způsob, jak se jednoduše dopravit z místa A do místa B (aniž byste se museli potýkat s dopravními omezeními nebo marně hledat místo k zaparkování) a máte v kapse něco přes 1 000 amerických dolarů, tak je XTND pro vás to pravé.

longboard XTND

Zdroje:

Sdílejte :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *