Ázerbájdžán

Brno podruhé přilákalo Ázerbájdžánské startupy do Česka, program Visegrádské čtyřky se blíží do finále

Česko uzavřelo svou druhou kapitolu projektu V4 Azerbaijan Tech Bridge (V4ATB). Ve spolupráci s předními hráči startupového ekosystému Vybrané ázerbájdžánských startupy z Visegrádské čtyřky se virtuálně utkaly v Brně o postup do semifinále programu. Po téměř půl roce od předešlé pražské kapitoly, ázerbajdžánská řešení opět vzbudila pozornost tuzemských a zahraničních investorů a přivedla je dohromady na událost Brno Chapter Demo Day.

Zájem o historicky první program, jenž má za cíl posílit ázerbájdžánský startupový ekosystém a spolupráci mezi Visegrádskou skupinou a Ázerbájdžánem v oblasti inovací, se prokazuje již od začátku roku. V4 Azerbaijan Tech Bridge program v Brně ukončil svou druhou a poslední českou kapitolu a přibližuje se k finále.

I brněnská kapitola ve spolupráci s partnerem programu AI Startup Incubator přivedla dohromady skupinu expertů z oblasti byznysu a rizikového kapitálu, kteří startupy provedli čtyřmi workshopy a nakonec vyhodnotili vítěze, který postoupí přímo do virtuálního semifinále v ázerbájdžánském městě Ganja.

Tentokrát se role mentorů ujali čeští a zahraniční experti včetně Aleše Míky: „Věřím, že program V4ATB a jeho provedení umožnily zajímavý pohled na ázerbájdžánskou startupovou scénu a poskytl jim znalosti a informace z první ruky o růstu v zahraničí.”

Úvodem brněnského Demo Day pozdravila účastníky jménem velvyslance Milana Sedláčka zástupkyně české ambasády Baku Klára Zeldová. České velvyslanectví je v Baku stálým kontaktním úřadem Mezinárodního visegrádského fondu.

Spolupráce

Ve svém vystoupení vyjádřila potěšení nad zájmem mladých občanů Ázerbájdžánu o spolupráci s visegrádskými partnery. „Inovace a těsnější propojení mezi mladými podnikateli a odborníky v regionu jsou tradiční prioritou V4. Zájem mladých lidí o spolupráci v oblasti inovativních technologií nám ukazuje podobu a směr budoucí spolupráce pro nadcházející roky.“ 

Z téměř 30 přihlášených startupů bylo vybráno 10 týmů, aby svá řešení předvedly na Brno Chapter Demo Day. Brněnskou kapitolu po hodnocení poroty ovládl startup Rihand, jenž přináší kosmetickým salónům a odborníkům na krásu digitální portfolio platformu.

„Startupy si začínají uvědomovat, že jim na cestě k úspěchu nestačí se pouze zaměřovat na tuzemský trh. Ázerbájdžánské startupy mohou využít Českou republiku a naše města Prahu a Brno jako odrazový můstek do Evropy,“ říká Angelo Burgarello, partner ve společnosti AI Startup Incubator.

Projekt je iniciován Velvyslanectvím Polské republiky v Baku a jeho hlavním organizátorem je společnost Startup Hub Poland v partnerství s ázerbájdžánským IdealHub Innovation and Technology Center, českým AI Startup Incubator, maďarským CEU iLab a slovenskou společností CIVITTA. V4ATB je financován Mezinárodním visegrádským fondem (The International Visegrad Fund) a podporován všemi zastupitelskými úřady zemí Visegrádu v Baku. V4ATB program již čekají pouze dvě poslední kapitoly; v maďarském městě Győr a slovenských Košicích. Výherci ze všech kapitol se na jaře utkají na virtuálním semifinále, jenž bude v červnu slavnostně následovat offline finále v hlavním městě Baku.

Zdroje:

  • Tisková zpráva
Sdílejte :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *