Skitterphoto - Feedpresso

Aplikace, která špehuje, co čtete – Feedpresso

Chtěla bych vědět, co je nového ve světě. Proto si otevírám Twitter a dívám se, co je nového. Ale sociální sítě nejsou moc dobré pro zjišťování zpráv a zpravodajské weby se mi nechce projíždět. Snad mi pomůže Feedpresso.

Jedná se o jednu z dalších RSS čteček, která načítá články z různých webů a přehledně je zobrazuje vedle sebe. Na první pohled stejná jako ostatní bez nějaké speciální funkce. Je jednoduchá a přehledná. Její pravý poklad je totiž uživatelům skryt. Tím je speciální algoritmus, kterým se liší od ostatních aplikací. Z historie umí poznat, jaká témata se nám líbí a dává takovým článkům vyšší prioritu. Sami tomu můžeme pomoct i jednoduchým přetáhnutím článku do stran, které funguje podobně jako v Google Inboxu. Doleva nelíbí se mi to, doprava líbí se mi to.

I články ze Starty.cz je tam možné najít.

Aplikace přiřazuje každému článku Personal Relevance Score, tedy vypočítaný ukazatel zajímavosti článku podle uživatele, a podle toho je pak řadí na hlavní stránce. Nejde před tím nic utajit. I když si tam nasypu do zdrojů spoustu webů s odbornými články, abych vypadala chytře, stejně to bude vědět, že čtu hlavně články ze Serialzone.

Snadné začátky v aplikací

Užitečné hned zezačátku je, že aplikace automaticky nabídce spoustu stránek ke sledování a většinou místních – IDnes, Novinky, Lidovky, Aktuálně, Blesk… Ono se stačí přihlásit přes Google účet a nabídne to často prohlížené weby. Ale i tak je potřeba zdroje projet, nějaké odstranit a některé stránky zadat ručně. Dokonce se mi i stalo, že nějakou stránku mi to vůbec nenašlo, tak jsem jednoduše požádala o její přidání. Pokud tam pak někdo bude hledat Mugglenet, může mi poděkovat.

Ale abychom v tom neměli zmatek, je možné si rozdělit weby do různých témat. Takže kromě automatické kategorie pro zprávy tam teď ještě mám jednu pro startupy a jednu pro geekovský svět. Teď jen potřebuju, aby jejich chytrý algoritmus rychle pochopil, jaké jsou moje oblíbené seriály, o kterých mi může zobrazovat novinky.

Je možné mít neomezený počet kategorií.

Feedpresso vs. Fake News

Častým problémem v dnešní době jsou „Fake News“. Občas se internetem začnou šířit nové zprávy, u kterých není na první pohled zřejmé, že jsou falešné. Právě zakladatelé Feedpressa si myslí, že by mohl být součástí řešení.

„Jeden z problémů je, že lidé ztratili kontrolu nad novými informacemi,“ prohlásil jeden ze zakladatelů Tadas Šubonis.

Uvědomují si, že Facebook je tím nejhlavnějším místem, kde se dostane nový obsah ke čtenářům. Podle nich je Facebook perfektním místem pro formování komunity, ale zároveň je i perfektním místem pro odfiltrování všeho, co se nemusí shodovat se zájmy skupiny.

„Tyhle problémy jsou příznakem toho, že lidé čtou novinky stále více a více na sociálních sítích. Fake news stránky žijí především díky Facebooku,“ říká druhý zakladatel Ernest Walzel. „Facebook je vážně špatnou platformou pro konzumaci zpráv. Je vytvořený k tomu, aby přinášel dobré pocity, protože pak na něm zůstaneme déle.“

Zdroje

Sdílejte :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *