ShirtStays

Už nikdy podolek – ušetřete si spoustu nervů s neustálým upravováním košile se ShirtStays

Všichni to známe, je důležité jednání, člověk vstává a znovu si sedá a najednou zjistí, že se z perfektně vyžehlené košile stalo „cosi“. Ale napadlo vás někdy, že si nemusíte neustále upravovat košili, protože prostě drží? Starají se o to chytré šle. Více v rozhovoru se zakladatelem projektu Miroslavem Purtíkem.

Kde vaše speciální „kšandy“ vyrábíte?

ShirtStays se vyrábí v Praze v Bohnicích. V současnosti se kšandičky, jak jim sám říkám, už vyrábí na průmyslovém šicím stroji a šije je profesionální krejčí. Začátky byly ale krušné. Prvního půl roku jsme je šili s mámou v mém rodném městě ve Stráži pod Ralskem, na obyčejném domácím šicím stroji. Já navlíkal kovové části a přidržoval, zatímco mamka šila. Ten stroj jsme si dokonce museli nejdříve půjčovat od souseda, ale protože na něm pořád něco nefungovalo, tak jsem později musel pořídit jiný. Pořád to byl ale ten nejlevnější šicí stroj dostupný na trhu. To byla vlastně tehdy úplně první investice do ShirStays. Na tu dobu strašně rád vzpomínám, protože jsme si s mámou oba moc užívali čas strávený spolu, teď je takových chvil už málo.

Proč vás to vůbec napadlo?

Asi před osmi lety jsem ještě pracoval v korporaci, kde byl předepsaný formální dress code. V té době jsem se poprvé setkal s tím, jaké to je opravdu na denní bázi nosit košili a kalhoty, a stále víc jsem si uvědomoval, jak je to nepraktické a často i nekomfortní. V košili jsem se pořád potil a k tomu mi při jakémkoliv prudším pohybu neustále někde vylézala a já ji musel zastrkovat.

Po určité době mě to už opravdu začalo štvát, a tak jsem hledal řešení, jak zkombinovat předepsaný dress code a cítit se pohodlně. Říkal jsem si, že přece musí existovat řešení, o kterém každý ví, a tudíž jsem jako první navštívil známou prodejnu obleků a následně krejčovství, kde šili košile na míru. Jediná rada, kterou jsem si odnesl, bylo koupit si delší košili, což ale ani trochu nepomohlo.

ShirtStays bílé

Jak jste si s tím tedy poradil?

Začal jsem pátrat na internetu a narazil na tuhle vychytávku v UK. Kšandy jsem si objednal a dva roky je nosil. Až potom mě napadlo, že bych je mohl začít vyrábět, že by to mohla být sranda a že by mě to bavilo. Dodnes si pamatuju, jak jsem stál v kuchyni a stahoval fotky a přemýšlel, co a jak. Pak mě napadlo spíchnout za pár hodin web, na který jsem umístil předobjednávkový formulář s výzvou, že pokud se nás najde sto, tak to začnu vyrábět. Obeslal jsem známé české blogy s pánskou módou a během dvou dnů jsem obdržel přes 40 objednávek. Zmapoval jsem si tak potenciální zájem a zároveň získal první zákazníky. Bral jsem to jako koníček, nikdy mě nenapadlo, že by mě to mohlo třeba jednou živit, nebo se dokonce stát mým posláním.

Přišel jsem na to, že chci pomáhat mužům cítit se ve formálním oblečení co nejvíce komfortně a příjemně.

Jde o váš první projekt?

To ne, předtím jsme se s kamarádem snažili rozjet donáškovou službu na cokoliv, co byste jen mohli potřebovat. Tehdy jsme se ale nechali odradit reakcemi okolí a uvěřili, že taková služba nemůže mít budoucnost, že lidi nebudou zbytečně platit za něco, co si můžou vyřídit sami. Po nás s tím ale přišel i někdo jiný a dnes tato služba úspěšně funguje a prosperuje. Realizovaných projektů, nebo i nápadů na projekty, bylo milion, vždycky to ale skončilo tím, že jsem tomu po čase přestal věřit.

Proč si myslíte, že tuhle vychytávku ještě nevyrábí například samotní výrobci košil?

Myslím, že pro tyto výrobce to není dostatečně lukrativní zboží přinášející zajímavý zisk. Je to přeci jenom menší doplněk, taková srandička, kterou se dle mého nechtějí moc prezentovat. Zároveň asi ani nechtějí přiznávat, že jejich košile lezou z kalhot. Jinak ale opravdu nevím.

ShirtStays modré

V čem jste lepší než zahraniční konkurence?

Ano, často se stává, že mi píšou lidé na Facebooku s otázkou, proč by si ShirtStays měli chtít objednat právě ode mě, když je můžou mít z Amazonu za zlomkovou cenu. Pro mě je největší přidanou hodnotou asi to, že naše ShirtStays jsou kompletně českým výrobkem vyráběným i kompletovaným v ČR. S tím je zároveň spjata i kvalita produktu. Samozřejmě nikomu nebráním v tom objednat si je na Amazonu, ovšem s největší pravděpodobností vám přijde něco, co nebude fungovat stoprocentně, nebude vypadat hezky, a nakonec to ani dlouho nevydrží. Je to volba každého. Mám-li ale porovnat výrobky z UK, kterými jsem se původně inspiroval, tak myslím, že co se týká kvality, jsou srovnatelné. Jednou se mi například stalo, že mi volala paní, co chtěla náš produkt dát svému muži jako dárek. Ten však měřil přes dva metry a nebyla si tudíž jistá, že by mu seděly. A tak jsme to prostě pro něj ušili na míru a za standardní cenu.

ShirtStays černé

Jaká byla největší překážka?

Největší překážkou byla prvotní nemalá investice, se kterou jsem úplně nepočítal. Nákup stroje byl jenom začátek. Následně bylo potřeba investovat do nákupu materiálu, vývoje stránek a hlavně marketingu. V konečné fázi se tyto částky nasčítaly a nebylo to úplně málo. Tehdy jsem se naučil, jak důležité je plánovat a předvídat, pokud chce mít člověk vlastní business a zároveň co nejméně stresu. Jinak každý den řeším to, jakým způsobem dostat náš produkt k lidem, aby o něm věděli a věděli, kde hledat, když jej potřebují. Při hledání cest se ale pořád učím novým věcem a posouvám dál, takže to úplně nevnímám jako překážku.

ShirtStays nápad

Co vám naopak udělalo radost?

Ač to může znít jako klišé, tak radost mi dělá každá přijatá objednávka. Je to známka toho, že svou práci dělám dobře a že o naše výrobky má někdo zájem a někdo je potřebuje, že jsme se nespletli.

Pokud ale mám říct, co mi v poslední době udělalo největší radost, tak to bylo to, když přišla objednávka od jednoho z nejvýznamnějších a největších českých podnikatelů. V té chvíli jsem si uvědomil, že kdokoliv může začít podnikat a že klíčem k úspěchu je soustavná tvrdá práce, a hlavně to nevzdat. Také mi dělá radost samotná práce na ShirtStays a to, že každý den poznávám spoustu nových a zajímavých lidí, dozvídám se celkově spoustu nových věcí a posouvám se dál.

Co byste vzkázal našim čtenářům, kteří by rádi nastartovali vlastní byznys?

Určitě bych jim doporučil se pořádně připravit, než začnou. Dělat projekty na koleni nikam nevede. Pokaždé když jsem měl nápad a hned ho začal realizovat bez přípravy, jsem nakonec zjistil, že je potřeba spoustu věcí předělat, což mě v konečné fázi stálo mnohem víc času a sil a nikam to nevedlo. Taky si myslím, že je hodně důležité, aby vás to bavilo. Nezáleží na tom, co umíte, hlavní je začít a zbytek se dá naučit za pochodu. Koneckonců člověk se učí celý život a je to proces. Musíte si to užívat, věnovat tomu svůj čas, a když to vyjde, je to jen plus. Spoustu lidí vám bude říkat, že váš nápad je blbost, nebo se vám budou dokonce smát. Důležité ale je, že nápadu věříte vy a oni se budou smát jen do doby, než se stanete úspěšnými.

Zdroje:

Sdílejte :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *