Nick Vujicic_rodina

Život bez končetin: Pro někoho překážka, pro jiného motivace – Nick Vujicic

Narodil se bez končetin, přesto se oženil, surfuje a má čtyři děti. Řeč je o srbsko-australském řečníkovi Nicku Vujicicovi (36), jenž trpí vzácným syndromem zvaným tetraamélie, který mu v dětství způsoboval takové utrpení, že dokonce pomýšlel i na sebevraždu. Teď je z něj motivační řečník a křesťanský kazatel, který se svou neziskovou organizací „Life Without Limbs“ pomáhá zdravotně postiženým, vydal několik motivačních knih a zahrál si i v americkém filmu The Butterfly Circus.

Nick Vujicic se narodil v Austrálii do křesťanské rodiny. Jeho rodiče byli australští emigranti z bývalé Jugoslávie a o hendikepu svého syna se dozvěděli až po jeho narození. Když byl dítě, nikdo mu nedával žádnou naději na normální produktivní život. Nyní je z něj čtyřnásobný otec, má manželku, napsal několik knih a jeho jméno zná téměř celý svět. Přesto Nickovy začátky na světě nebyly zdaleka tak pozitivní, jako je jeho život dnes.

Život bez hranic

„Když mi bylo osm, řekl jsem mamince, že se chci zabít. Když mi bylo deset, pokusil jsem se utopit ve vaně. Už jsem nechtěl být rodičům břemenem. Třikrát jsem se obrátil obličejem do vody. Když jsem to udělal poprvé, připadalo mi to jako dobrý nápad, ale když jsem to udělal potřetí, došlo mi, že by rodiče zažívali ještě větší bolest a pocit viny, než když budu na živu. Tak jsem se rozhodl, že tedy zůstanu,“ popisuje Vujicic své myšlenky na sebevraždu v jedné ze svých knih. Napsal jich osm, nejznámější z nich je však právě ta o jeho dětství a životě s názvem Život bez hranic.

Nickovu kariéru odstartoval v roce 2005 film Life Without Limbs (Život bez končetin), ve kterém ztvárnil hlavní roli, za kterou získal ocenění o pět let později na festivalu nezávislého filmu. Svým osudem motivoval mnoho lidí po celém světě, k čemuž přispěl nejen svými knihami, ale také neziskovou organizací, prostřednictvím níž se snaží pomoci hendikepovaným po celém světě. On sám byl jako první dítě v Austrálii se svým hendikepem zařazen do vzdělávacího programu pro zdravé děti, a nakonec vystudoval finančnictví na vysoké škole.

Zdroj: Nick Vujicic

Nick Vujicic a jeho vzpomínky na dětství, rodinu a kariéru

Kromě toho, že je motivačním řečníkem, se Vujicic také věnuje náboženským kázáním. Při nich často vzpomíná na své dětství, které uvádí jako příklad nepoddání se osudu. Jeho hluboce věřící rodiče synovo narození vždy chápali jako boží vůli, a i přes prvotní pochyby z něj vychovali dospělého soběstačného muže. Jeho otec – Boris Vujicic ‒ napsal o výchově hendikepovaného syna knihu, která má povzbuzovat lidi, kteří sdílejí stejný nebo podobný osud.

V roce 2012 se Nick oženil se svou přítelkyní Kanae Miyahara, která mu už porodila čtyři děti. Kromě přednášek a kázání se Vujicic věnuje i sportu. Ačkoliv to pro mnohé může být nepředstavitelné, soustředí se na jeden z nejoblíbenějších australských sportů, což je surfování. Nejen, že umí plavat, ale věnuje se dokonce i golfu.

Na serveru YouTube můžete vidět desítky jeho videí z přednášek, z nichž nejsledovanější jsou ta, ve kterých mluví o svém životě. I když nemá končetiny, tak se během svých vystoupení prochází po pódiu jako běžní řečníci. Ačkoliv ho nepotkalo štěstí v podobě zdravých končetin, ze svých negativ nakonec udělal pozitiva a je inspirací pro lidi na celém světě.

„Hodně lidí se mě ptalo, jak můžu být se svou manželkou, když ji ani nemohu chytit za ruce. Pro mě je důležitější, že ji mohu chytit za srdce,“ říká Vujicic na jedné z konferencí. Je tak živoucím úkazem toho, že i beze všech končetin lze žít plnohodnotný život s rodinou a se sportem.

Don’t Stop Scattering Seeds | Nick Vujicic | LifeChurch Central | January 24, 2021
Sdílejte :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *