Malála Júsufzajová

Nepravděpodobný příběh dívky, která získala Nobelovu cenu v 17 letech – Malála Júsufzajová

Pákistánská aktivistka, která se stala nejmladší laureátkou Nobelovy ceny, podporuje vzdělání žen v zemi, kde má vliv hnutí Tálibán, které právo žen na vzdělání neuznává. Malala Júsufzajová v roce 2020 absolvovala Oxfordskou univerzitu, kde získala titul z filozofie, politiky a ekonomie. Je autorkou tří knižních bestsellerů, prezidentkou společnosti Extracurricular Productions a vydavatelkou týdeníku Podium.

Malála Júsufzajová a její příběh má nádech hollywoodského scénáře. Byla postřelena členem Tálibánu, útok nakonec přežila. Celý život bojuje za právo žen na vzdělání. Veškeré peníze, které získala za mezinárodní ceny, věnovala do fondu Malala Fund, který financuje vzdělání dívek a žen po celém světě. Měly by dosáhnout alespoň na 12 let kvalitního vzdělání.

Zdroj: People.com

V roce 2012 byla postřelena členem Tálibánu poté, co veřejně vystupovala proti politice hnutí, jež chtělo zakázat studium dívkám na školách. Následně se její rodina přestěhovala do Birminghamu, kde byla několikrát operována. Byla postřelena do hlavy a krku, bylo nutné rekonstruovat lebku a obnovit sluch.

Nejmladší laureátka Nobelovy ceny míru

V roce 2013 se stala nejmladším nominovaným kandidátem na Nobelovu cenu míru, kterou o rok později získala. Podle ní přes 60 milionů dětí na světě nemůže chodit do školy, zejména se to týká dívek.

Dokument He named me Malala

Nejvíce se náboženští extremisté bojí vzdělání a knih, které jsou podle ní největší zbraní zejména utlačovaných žen. Sama chce v Pákistánu bojovat za rovná práva žen. V době, kdy žila v údolí Svát, psala pod pseudonymem blog o životě pod nadvládou Tálibánu, ten znamenal i zákaz školní docházky pro dívky.

Co předcházelo

Co předcházelo tomu, než se Malála Júsufzajová proslavila po celém světě? Hnutí Tálibán bylo v roce 1994, tři roky před tím, že se Malála narodila, jmenováno pákistánskou vládou, aby chránilo obchodní konvoje. Stává se vlivnou silou v zemi. V roce 1997 se 12. července narodila Malála v oblasti Svát. Ta byla před vládou Tálibánu známá pro své festivaly oblíbené turisty. Její otec ji zapsal do rodné knihy, což bylo nezvyklé, protože v pákistánské společnosti se běžně do ní zapisují jen synové.

Od 11 let vystupuje na veřejnosti

V roce 2008, v jejích 11 letech, prvně veřejně vystupuje s tématem „Jak si může dovolit Tálibán vzít moje základní právo na vzdělání“ v novinářském klubu v Péšávaru. V roce 2009 se reportér BBC zajímá o někoho, kdy by anonymně psal o poměrech v zemi.

Dvanáctiletá Malála začíná psát blog o životě dospívající dívky pod Tálibánem. Hnutí v tomto roce vyhodilo do povětří přes sto škol pro dívky. Nakonec jim povoluje chodit do škol, pokud nosí burku.

Malála Júsufzajová v roce 2015. Foto: CC BY 2.0/UK Department for International Development via Flickr

V květnu 2009 pákistánská armáda vytlačí Tálibánce z oblasti Svát. Malála se setkává se s ostatními aktivisty a žádá o pomoc při financování škol pro dívky. Začíná být známá ve světě díky BBC jako bloggerka.

V roce 2011, kdy dosahuje čtrnácti let, je nominována arcibiskupem Desmondem Tutu na mezinárodní cenu míru pro děti, kterou uděluje nadace pro dětská práva.

Prozrazená identita

Její identita je v roce 2012 prozrazena a stává se v Pákistánu snadným terčem. V říjnu se ji pokusí člen Tálibánu zavraždit, když jede autobusem ze školy.

Útočník vypálil čtyři rány, Malála a její dvě kamarádky jsou zraněny. Pákistánská vláda vypisuje odměnu 105 tisíc dolarů za dopadení pachatelů. Britská vláda nabídla pomoc a těžce zraněná je převezena do Británie.

Vzdělání pro děti na celém světě

Zdroj: CNBC.com

V červenci 2013, v den svých 16tých narozenin, hovoří na Valném shromáždění OSN v New Yorku. Zdůrazňuje důležitost vzdělání zdarma pro všechny děti na světě. V tomtéž roce se setkává i s britskou královnou a prezidentem Barackem Obamou. Je nominována na Nobelovu cenu za mír. Vydává první autobiografii.

V roce 2014 je zajato deset bojovníků Tálibánu za střelbu na ní a další školačky. Za mezinárodní cenu dětí dostává 50 tisíc dolarů, které věnuje na stavbu škol v pásmu Gaza. V říjnu získává Nobelovu cenu míru společně s indickým aktivistou za práva dětí Kailašem Satyarthim.

V roce 2015 Malála Júsufzajová otevírá školu pro syrské uprchlíky v Libanonu. Osm z deseti zadržených a obviněných z vraždy Malály je tajně propuštěno. Je dokončen dokument He Named Me Malala, který se promítá po celém světě. To vše stihla za prvních osmnáct let života.

Sdílejte :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *