Studenti

Studenti z Oxfordu chtějí maximalizovat každou sociální stopu

Projekt 80 tisíc hodin vznikl mezi studenty v Oxfordu. Vychází z předpokladu, že většina lidí nastoupí do práce a dříve či později začne trávit stále více času v kanceláři, bez ohledu na to, zda má jejich práce nějaký smysl kromě vydělávání peněz.

Budování kariéry nás stojí spoustu času. Průměrně každý člověk v práci za život stráví 80 tisíc hodin. Právě iniciativa 80000hours.org chce tento přístup změnit. Poradenstvím a výzkumem budování kariéry.

Připojit se

Studenti z univerzity v Oxfordu společně s učiteli již pět let dávají dohromady výzkum, který se zabývá tím, jak lidé tvoří svoje kariérní postupy.

Každý talentovaný člověk se může k této iniciativě připojit a dostane poradenství, jak nedělat pouze kariéru ohodnocenou penězi, ale i sociálním dopadem.

Podle projektu více než třetina mladých lidí, kteří vyjdou z vysoké školy, nechtějí budovat klasickou kariéru, ale chtějí něco jiného, často ale neví co. Chtějí být užiteční. Domnívají se, že existuje jen volba sociální sektor nebo tvrdý byznys a nic mezi tím.

Kariéra, která má smysl

Podle projektu pak zbytečně mnoho lidí skončí u práce, která nemá žádný celospolečenský dopad.

„Naším cílem je pomoci zájemcům získat smysluplnou kariéru, kterou chtějí a získat nadané lidí pro práci na projektech, které se zabývají naléhavými sociálními problémy na celém světě,“ uvádí autoři projektu.

Poradenství sice nedá jednoznačnou radu, ale může pomoci, aby se člověk rozhodoval krok po kroku a dospěl k rozumnější práci, která mění věci k lepšímu. Stránky aktivity navštívilo přes milion a půl lidí a newsletter si objednalo přes 80 tisíc odběratelů. V roce 2016 prošlo workshopem přes dva tisíce lidí. Lidé dostanou kontakty na lidi, kteří se zabývají sociálními problémy současného světa.

Pokud člověk v životě stráví v práci přes 80 tisíc hodin, má smysl se zabývat tím, jak tento čas využít, jsou přesvědčeni autoři projektu.

Začalo to v roce 2011

Iniciativa začala v Oxfordu v roce 2011, kdy si Benjamin Todd a Will MacAskill zkoušeli představit vlastní kariéru. Nemohli ale najít nikoho, kdo by jim poradil, pokud se rozhodnou jít jinou cestou, než většina takzvaně úspěšných absolventů prestižní univerzity.

Tak založili vlastní iniciativu a prvního full time pracovníka zaměstnali už v roce 2012. Do srpna 2015 vybrali na darech 800 tisíc dolarů. Například od deníků Washington Post a New York Times. Lidé, kteří programem prošli, už věnovali na charitu přes milion dolarů, založili nové prospěšné organizace.

Will MacAskill je ve svých necelých třiceti letech docentem filosofie, dává polovinu svých příjmů na charitu a napsal knihu Doing Good Better.

Co můžeme sami změnit

Jak vypadá změna kariéry na několika příkladech? Například Owen studoval na Oxfordu matematiku. Zaměřil ale svůj talent na poradenství při řešení globálních problémů pro vlády, neziskové organizace.

„Jednou z hlavních věcí, čím mě 80 000 hodin ovlivnilo, byla myšlenka rozdělení kariéry. Na část, kterou můžete svými schopnostmi dosáhnout dobro ve světě, spíše než přemýšlení na tím, na co člověk může dát peníze.“

Abbie Taylor studuje medicínu na Oxfordu. Projekt jí pomohl s tím, že více strategicky přemýšlí o své kariéře. Jak zvýšit dopady medicíny. Nesoustřeďuje se jen na sebe, ale dává dohromady větší skupinu studentů, aby přemýšleli o dopadech jejich práce.

Ať už se rozhodnou jít do výzkumu, nebo budou pracovat v nemocnicích, nebo budou utvářet politiku. „Doufám, že vytvoření sítě odborníků ve zdravotnictví s podobnými hodnotami, může ovlivnit další zdravotníky, aby přemýšleli mimo schéma běžného pracovního dne,“ napsala na stránkách projektu. Nutit přemýšlet lidi, jak utratí své peníze, svůj čas a svoje úsilí je podle ní mnohem důležitější než se soustředit jen sám na sebe.

Sdílejte :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *