Senior

Spolek Hurá na Výlet! myslí na seniory i lidi s handicapem

Nápad založit spolek, který bude řešit problematiku trávení volného času starých a handicapovaných lidí, se zrodil před několika lety. Parta mladých lidí se rozhodla postavit se tzv. „šmejdům“ a vymyslela projekt, díky němuž mohou staří i zdravotně postižení lidé jezdit na výlety bez obav a s radostí.

Na počátku byl film

Jedním z hlavních impulzů k založení spolku Hurá na Výlet! byl dokument Šmejdi Silvie Dymákové z roku 2013, který poukázal na otřesné praktiky prodejců vůči seniorům a lidem s handicapem na populárních předváděcích akcích. Spolek, který nemá v České republice obdoby, byl založen v roce 2015 a od té doby vypravil na cestu za zážitky už 1 320 spokojených výletníků!

Dostupné a bezpečné cestování

Spolek má k dispozici vlastní autobusy, jejichž kola brázdí převážně území ČR a sousedního Polska. Pokud je vašim prarodičům nad 65 let, mohou s Hurá na Výlet! vyrazit na pohodlné jednodenní výlety. Stejně tak držitelé karet ZTP (včetně vozíčkářů). Organizátoři výjezdů myslí opravdu na všechny a koncipují je tak, aby byly bez bariér a maximálně bezpečné. Na každém výletě je přítomen zdravotník, osobní asistent a průvodce. Nechybí ani hudební doprovod, který zajišťují převážně mladí dobrovolníci, a dokreslují tak tu pravou výletní atmosféru.

Na výlet za stovku

Výlet vyjde jednotlivce na sto korun, přičemž reálná průměrná cena se pohybuje okolo pěti set. Zbylé náklady proto hradí spolek, nebo je získává z dalších zdrojů, grantů či nadací. Naštěstí se našlo mnoho firem a organizací, které se rozhodly bohulibý projekt Hurá na Výlet! finančně podpořit. Za symbolickou stovku si tak účastníci výletu pochutnají na dobrém obědě a užijí si zajímavý program. Spolek je součástí sítě spolků pro seniory a osoby s handicapem, spolupracuje s firmami, neziskovými organizacemi a krajskými úřady.

Aktivní osvěta

Kromě organizace výletů se spolek zaměřuje na pořádání lokálních kulturních akcí a na vytváření aktivní osvětové a informační kampaně. Jejím cílem je zvýšit kvalitu života seniorů a osob s omezenými možnostmi pohybu a orientace.

Hurá na Výlet! v číslech:

Odvezených 1 320 výletníků

Ujeto přes 9 180 kilometrů

Podpořeno více než 191 donátory

Odpracováno více než 8 900 dobrovolnických hodin

Zdroje:

Sdílejte :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *