L Logan

Sociální „dormitórium“ pro dospělé. Nový trend v bydlení sílí – PMG

Bydlení, které je založeno na malém prostoru pro vlastní byt a velkými společnými prostory, je nastupujícím trendem v době, kdy samotné vlastnictví nemovitosti už není tak žádané jako dříve.

Ještě před několika lety byl fenomén výstavby komunitního bydlení (coliving) doménou jen menších developerských firem, nyní se začíná prosazovat v masovém měřítku u velkých hráčů na realitním trhu.

Ukazuje to případ firmy PMG, která se pustila do nové výstavby až 3 500 nových bytových jednotek ve Spojených státech. Konkrétně v Chicagu, Brooklynu, Miami. Bydlení je už od začátku koncipováno jako svého druhu sociální bydlení, s malými byty a velkými společnými prostory, kde se lidé skutečně setkávají a baví se.

Nadšený nájemník = Nejlepší sociální bydlení

Večer tak můžete strávit společně se sousedy na kurzu opravování motorky, nebo si posedět venku před domem u grilování, kde mohou nerušeně pobíhat psi ve svém „parku“.

„Můžu říct, že to je nejvíce sociální bydlení, jaké jsem viděl,“ pochvaluje si koncept Daniel Ellch, jeden z nájemníků v Chicagu.

L Logan

PMG následuje trend, který už začaly menší firmy jako je WeLive, Ollie nebo Common. Ale v daleko větším měřítku. Developer si naplánoval postavit 3 500 bytů v horizontu pěti let.

Mají dluhy a nechtějí vlastnit

„Firma se chtěla poněkud stáhnout a podívat se na všechny nové trendy, včetně sociomakroekonomických. Jak by měl vypadat dům s pronájmem bytů, který by nejlépe vyhovoval mladým moderním lidem,“ vysvětlil posun firmy Brian Koles, který se v PMG specializuje na pronájmy „Lidé se stále více stěhují, mají dluhy, chtějí vlastnit méně. Jedná se o posun v hodnotách směrem k zážitkům na úkor vlastnictví,“ dodal.

Koupelna

Pronájem jednoho pokoje

Jako první bylo postaveno 120 jednotek v Chicagu na úplně novém pozemku. Počítá se s tím, že si v bytě pronajmete jen jeden pokoj. To znamená, že architekti i stavební inženýři dopředu počítali s tím, že každý pokoj bude mít vlastní koupelnu. Byty mají tři nebo čtyři ložnice, společný obývák a kuchyň. Jediné, co si musíte kupit, je postel, jinak je byt kompletně vybaven. Příští rok má následovat Miami a pak i další americká města.

Nové na bydlení je to, že se stavělo od začátku jako colivingový dům, který není přestavěn z bývalé farmy nebo továrny.

„Přestavba již existujícího domu je neúměrně drahá a neefektivní,“ tvrdí Koles.

Architekt musí v hlavě i ve skutečnosti při přestavbě bourat zdi, což u nového projektu nehrozí a její funkčnost je promyšlena do posledního detailu.

Místo pro prostornou postel

Proto je v bytě dostatek koupelen a také prostorné ložnice, kam se vejde i velká postel pro dva. Zbytek bytu je zase úměrně menší. Pronájem vyjde výhodněji než pronájem garsonky.

V Chicagu to je okolo 1 100 dolarů versus téměř dvojnásobek 2000 za garsonku. Přitom dům je moderní a každý nájemník má k dispozici mobilní aplikaci, přes kterou byt může odemknout, na dálku odemkne přátelům, přes aplikaci zaplatí nájem.

Postel

Bonusem jsou společné prostory, které mají být skutečně využívány, nikoliv být jen pro „okrasu“. Takže obytná střecha v Chicagu má i starý vagón od podzemky a láká všechny k posezení venku.

„Není to jen o herně, kterou nikdo nepoužívá. Také jsme snížili prostor pro coworking, protože až pětina nájemníků pracuje z jiných míst,“ dodal Koles.

Sociální bydlení

Garáže pro kola

V přízemí má být v takových „sociálních noclehárnách“ kavárna, případně bar. Místo ohromných garáží je naopak trendem místnost pro kola. Zaměstnanci PMG plánují pro své nájemníky společné akce, promítání filmů, grilování.

I nábytek ve společných prostorách je uzpůsoben tomu, aby se lidé cítili otevření vůči okolí a spolubydlícím a museli se vzájemně „stýkat a potýkat“. Budova Chicagu se jmenuje L podle trasy metra. Proto je také jeden vagón na střešní terase.

L Logan

Koles před termínem coliving, které navozuje představu nějakého kibucu, upřednostňuje termín sociálního bydlení, které je dostupné, a přitom odpovídá požadavkům dnešní doby. Máte k dispozici soukromý prostor, ale na druhou stranu podporujete myšlenku sdílení, a to i v rámci vašeho bydlení.

Zdroje:

Sdílejte :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *