Jenny Dawsonové se daří s projektem Rubies in the Rubble. Ten využívá vyřazeného ovoce a zeleniny z obchodních řetězců, které je nadbytečné nebo nemá správnou velikost pro zákazníky.
„Pro nás, jako spotřebitele, je důležité, aby zboží, které si kupujeme, bylo úžasné. To pak znamená, že v případě potravin je také zdravé a dobré. Přitom si myslím, že bychom neměli říkat u jídla odpad. To vytváří dojem, že je s tím jídlem něco v nepořádku, i když je přirozeně vypěstované,“ vysvětlila Dawsonová, jak chápe celý problém s vyhazováním ovoce a zeleniny jen proto, že nemá „správný“ tvar.
Obchody takové ovoce a zeleninu od pěstitelů vůbec nevykoupí, protože by jim zůstalo ležet na regálech a zkazilo se. Nebo se stane, že je teplý květen a jahody jsou zralé dříve. Je jich najednou moc, aby se všechny prodaly.
Před osmi lety získala na rozvoj podnikání dalších 150 tisíc liber z projektu Mustard Seed, který propojuje investory s podnikateli se sociálním dopadem.
Rubínový projekt založila v roce 2011. Jednala přímo s pěstiteli a distributory. Začala vařit marmelády doma, nyní se produkce vyrábí v hrabstvích Lincolnshir a Devon. Další peníze se hodí na rozšíření sortimentu.
Například pro marmeládu z růžové cibule, která se používá do sendvičů nejmenovaného řetězce. Zakázky má i pro čatní z jablek pro Virgin Trains nebo pro hotely Marriott.
Třicetiletá podnikatelka začínala v tradičním byznyse správy majetku v londýnské City, ale s projektem, který je postaven na tom, že využívá ovoce, které by se stejně vyhodilo, slaví v posledních letech úspěch.
I když se zdá, že se jedná o úkrok stranou, ona sama strávila dětství na malé farmě ve Skotsku a k ovoci a zelenině má přirozený vztah.
„Moje matka je vášnivá zahradnice. Naším největším tématem u stolu byla udržitelnost, která má skutečnou hodnotu. Když vyrostete na farmě, kde pěstujete vlastní zeleninu, vidíte, kolik je s tím práce,“ vysvětlila.
„Rok 2016 byl opravdu úspěšný. Rostli jsme o 50 procent. Zaměřili jsem se na investory, kteří ctí naší misi, aby se zbytečně nevyhazovalo jídlo. Banky tomu zatím moc nerozuměly,“ uvedla zakladatelka projektu.
Právě investoři, kteří mají zájem startupy se sociálním dopadem podpořit, jsou pro ni důležití, protože respektují základní myšlenku projektu. Tím je zamezit zbytečnému plýtvání. Navíc tento druh podnikání upozorní na fenomén, který je třeba ve společnosti změnit. A je inspirací pro další.
Spare Fruit v Británii „okopíroval“ obchodní model Rubies in the Rubble a vyrábí zdravou svačinu, ovocné lupínky z nadprodukce jablek a hrušek.
Podle serveru foodnavigator.com zatím „zachránil“ 12 tun ovoce – jablek a hrušek, které by jinak skončily v odpadu. Oba druhy v Evropě běžného ovoce se přitom na britských ostrovech nejčastěji vyhazují.
Zakladatel Spare Fruit Ben Whitehead pracoval nejprve pro FoodCycle, neziskovou organizaci, která nadbytky ze supermarketů využívá pro vaření jídla pro lidi, kteří jsou ohroženi chudobou a sociálním vyloučením.
Když viděl, kolik jídla se vyhazuje, inspirovalo jej to k „výrobě“ zdravého jídla.
„Začal jsem být posedlý vytvářením výrobků z jídla, které by se stejně vyhodilo. A objevil jsem Rubies in the Rubble, kteří s tím začali. Jejich projekt prokázal, že to může fungovat jako životaschopná mise,“ řekl Whitehead.
Ročně se ve Velké Británii vyhodí na 15 milionů tun jídla. V České republice se do obchodů kvůli „vadnému“ vzhledu nedostane až 23 procent jídla, vyplynulo ze studie Evropského parlamentu. Celosvětově se podle OSN vyhodí 1,6 miliardy tun jídla v hodnotě 750 miliard dolarů. Možnosti „recyklace“ jídla jsou skutečně neomezené.
Napsat komentář