Žena běhá

Nový švédský fitness trend kombinuje jogging a sběr odpadků

Běhání podporuje lidské zdraví stejně jako každá jiná pohybová aktivita. Když spojíme běh se sběrem odpadků, pomůžeme tím však nejen sobě, ale i přírodě.

Slovní hříčka „plogging“ vznikla sloučením nám dobře známého anglického slova „jogging“ neboli běh a švédského výrazu „plocka upp“, který v překladu znamená sběr. Tento zajímavý fitness trend pomáhá spojit příjemné s užitečným, kombinuje běhání se sběrem odpadků, díky kterému bude naše planeta zase o něco čistší. Pokud se chcete stát tzv. ploggerem, vaše výbava by měla zahrnovat klasické běžecké oblečení, sáček pro sběr odpadků a užitečnou pomůckou budou i rukavice.

Spálíte více kalorií

Tuto ekologicky šetrnou formu pohybu sice vymysleli Švédi, brzy se však rozšířila i do dalších oblastí světa. Mezi její benefity nepatří jen samotný sběr odpadků, díky kterému budou mít města i okolní krajina rázem příjemnější vzhled, další výhodou je také to, že ploggingem člověk spálí více kalorií než klasickým během. Abychom zvedli ze země láhev, plechovku či jiný odpadek, musíme činit navíc další pohyby, které přidávají pohybové aktivitě na její náročnosti.

S komunitou ploggerů se můžeme setkat v Paříži, ve Velké Británii, v USA i v Thajsku. Existuje již několik organizací, které se snaží šířit myšlenku ploggingu i na sociální sítě. Mnoha lidem se tento nový druh sportu zalíbil, jsou rádi, že mohou udělat něco užitečného pro životní prostředí i v rámci svého běžného tréninku, který tím posunou na vyšší úroveň. Odměnou jim jsou nejen vyplavené endorfiny, ale také dobrý pocit. Třeba je to jen otázka času a zanedlouho se s ploggery budeme setkávat i v České republice.

Zdroje:

Sdílejte :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *