Operace

Transplantace hlavy? Muž, který považuje nesmrtelnost za reálnou. Frankenstein nebo spasitel? Seznamte se s Dr. Sergiem Canaverem

Transplantace hlavy. Spojení, které se i ve 21. století zdá být jako z budoucnosti. Ačkoliv představu takového druhu transplantace mnohým z nás hlava nebere, věřte, že se jedná o zcela pravdivou informaci. Transplantace se pod vedením italského chirurga Sergia Canavera plánuje už od roku 2013 a proběhnout by měla do konce letošního roku.

Zní to jako sci-fi, ale Dr. Sergio Canavero se nechal slyšet, že jediným problémem pro uskutečnění tohoto zákroku není nereálnost operace, ale „pouze“ finance. Zákrok by bylo možné pokrýt sumou v přepočtu necelých 250 milionů českých korun.

To by jakožto soukromá osoba jen stěží dával dohromady, nicméně není překvapením, že zapojit do této přelomové historické události chce nejen mnoho soukromých osob, ale i celých společností. Poté co se úmysl tohoto 52letého chirurga dostal na veřejnost, finance se začaly hrnout a poslední překážka k realizaci byla pokořena.

Šance na kvalitní život

Stejně tak jako o finance, i o dobrovolníky po mediálním zpopularizování svého chirurgického plánu přestal mít tento zapálený chirurg nouzi. Pro mnoho lidí je představa úspěšné transplantace hlavy jedinou šancí na kvalitní život.

To je i případ ruského rodáka, počítačového experta Valerije Spiridonova. Ten musí denně zápasit se vzácnou spinální svalovou atrofií, která mu znemožňuje prakticky veškerý pohyb. Představa nového těla je tak pro něj opravdovým darem z nebes. Riziko smrti si nepřipouští a chirurga Canavera považuje za třetího člověka, který mu daruje život.

A jak by měla samotná operace probíhat?

Na sále by se mělo vystřídat až osm desítek odborníků a světových profesionálů z Číny, Ruska a Jižní Koreje. Ve středu dění budou dva mezinárodní týmy chirurgů, kteří se pokusí téměř ve stejném okamžiku odříznout hlavy ze dvou těl.

K tomu jim má dopomoci pro tuto příležitost speciálně vyvinutá čepel, za kterou stojí profesor strojírenství a bioinženýrství na Illinoiské univerzitě v Chicagu a ředitel laboratoře výzkumu biomechaniky a výzkumu ortopedie Farid Amirouche.

Hlava bude odňata z těla Spiridonova a nasazena na nové darované tělo. Dárcem těla by měl být člověk, který se nachází ve stavu klinické smrti. Ačkoliv má mrtvý mozek, tělo zůstává plně funkční. Odříznutá hlava Valerije Spiridonova by dále měla být přesunuta na lůžko k novému tělu pomocí speciálního zařízení.

Průdušnice, jícen, krční tepny a žíly budou následně speciálním způsobem „sešroubovány“ a napojeny, pak by měla být spojena mícha.

K úspěšné operaci má chirurgovi pomoci speciálně vyvinutá látka zvaná „fusogen“. Jedná se o jakési tkáňové lepidlo, černou, voskovitou hmotu podobající se klasickému lepidlu, kterou budou spojeny míšní pahýly, tedy místa, ve kterých bude mícha přerušena.

Důkazem, že by operace mohla dojít ke zdařilému konci, je dle chirurga fakt, že operace s obdobným záměrem, „přišít“ hlavu na nové tělo, byla uskutečněna již roku 1970.

Pokusy na zvířatech

Před téměř čtyřiceti lety se prvním pacientem stala opice, která nepřežila „jen“ z toho důvodu, že technologie propojení míchy nebyla tehdy ještě dostatečně propracována. Nyní je však v této teorii věda mnohem dál. Jeden z doktorů, kteří plánovali proceduru s doktorem Canaverem v Jižní Koreji, Dr. C-Yoon Kim, prohlásil, že úspěšně rekonstruoval spinální a krční šňůry u potkanů a posléze i u psa.

Tento nadlidský úkon, který chce Sergio Canavero učinit reálným, však není jeho chirurgickým cílem. Pokud se ptáte, co víc může mít v plánu, tak odpověď zní, že míří nejvýše, kam jen mířit může. Je přesvědčen, že pokud se operace zdaří, měl by být schopen učinit lidi nesmrtelnými.

Samozřejmě se stále jedná o nadsázku, protože i kdyby lidstvo bylo schopné „přešívat“ lidi ve stáří na nová, mladá těla a uchovat jim nejen zdravý rozum, ale i veškeré vzpomínky, otázkou by bylo, kde mladá těla brát, a zároveň by to bylo finančně dostupné jen pro hrstku lidí na zemi.

Etický kodex

Faktem dále zůstává i to, že chirurgovo počínání má mnoho odpůrců, především kvůli etickému kodexu. Jedni chirurga označují za Frankensteina, jiní neváhají použít ostřejších výrazů. Dr. Arthur Caplan, vedoucí lékařské etiky na Newyorské univerzitě, napsal:

„Co se týká etiky, může nastat velký problém v okamžiku, kdy nasadím starou hlavu na nové tělo. Mozek není uložen v ledajakém kbelíku. Je propojen s chemickou stránkou těla a s nervovým systémem. Mohl by mozek přijmout nové signály, vnímání, informace z jiného těla než z toho, se kterým se zná? Myslím, že nejpravděpodobnějším výsledkem je šílenství nebo těžké mentální postižení.“

Kritici si mimo jiné kladou otázku, zda v okamžiku, kdy jedinec s novým tělem zplodí děti, bude jejich biologickým otcem, nebo jím bude dárce těla. Zda však tyto otázky nejsou předčasné a neukážou se jako zbytečné vzhledem k výsledku operace, se dozvíme až na konci roku.

Zdroje:

Sdílejte :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *