Sázení

Mladí lidé bojují proti klimatické změně sázením stromů

O globálním oteplování a klimatické změně slýcháme na každém rohu. Pro většinu z nás jsou to však témata, o kterých si myslíme, že se nás přímo nedotýkají. O to neuvěřitelnější pak je, když se snahou něco změnit přijde devítiletý chlapec.

Felix Finkbeiner se dozvěděl, jak klimatická změna ubližuje jeho oblíbeným ledním medvědům. Začal se o tuto problematiku zajímat víc do hloubky a před deseti lety, kdy bylo Felixovi pouhých devět roků, se tento zdánlivě obyčejný kluk rozhodl bojovat proti klimatické změně tím, že vysází milion stromů ve svém rodném Německu. Ten první vysadil poblíž vstupu do základní školy, kterou v té době navštěvoval, a jeho cíl se mu podařilo naplnit ve třinácti letech, kdy bylo v Německo vysazeno skutečně na milion stromů.

Plant for the Planet

Vznikla tak iniciativa s názvem Plant for the Planet, která se díky Felixovým řečnickým dovednostem a podpoře médií rychle rozšířila napříč celým světem. Organizace má za cíl nejen sázení stromů jako takové, ale také zvyšovat povědomí o environmentálních problémech, a chránit tak naši planetu.

14 miliard stromů ve více než 130 zemích světa

Desítky tisíc ambasadorů Plant for the Planet, kterými jsou většinou právě děti, zasadilo ve spolupráci s OSN již neuvěřitelných 14 miliard stromů ve více než 130 zemích světa. Děti jsou vedeny také ke zlepšování svých rétorických dovedností, aby byly schopné ukázat nejen svým vrstevníkům, že čas na změnu je právě teď. Aktuálním cílem je vysadit 150 stromů na každého člověka na Zemi.

Foto: inhabitat.com/meet-the-teen-planting-150trees-for-every-person-on-earth/

Šimon Michalčík, osmnáctiletý student gymnázia v Ostravě, působí jako ambasador Plant for the Planet pro Českou republiku.

„Již od dětství jsem nejprve vypomáhal a následně se stal členem produkčních týmů mezinárodních filmových festivalů zaměřených na environmentální dokumenty jako Ekofilm či T-Film Ostrava. Právě zde jsem měl možnost v roce 2013 zhlédnout snímek o chlapci z Německa Felixi Finkbeinerovi, který dokázal něco neskutečného.

Ihned jsem věděl, že šíření jeho cílů v Česku bude mou největší vášní na následující léta. Organizuji akademie, školím dětské ambasadory, přednáším a baví mě to. V budoucnu bych se tomu rád věnoval i na kariérní dráze,“ prozradil o sobě Šimon.

Organizace Plant for the Planet má tedy nyní své zastoupení i v České republice.

Šimon dodává: „Vlastně jsme již měli několik akcí. V roce 2015 proběhla v Praze první akademie, na které se okolo 80 dětí v rámci celodenního programu dozvědělo něco o klimatické změně. Vrcholem programu bylo sázení stromů v přilehlém lese. Stejná akademie se uskutečnila minulý rok v Ostravě a v dubnu tohoto roku se uskutečnily již dvě mnohem větší akademie opět v Ostravě.“

Ambiciózních plánů je však mnohem víc a poděkování všem, co se zapojili, je určitě na místě.

„Plant for the Planet je v Česku stále ještě v plenkách. Máme v plánu rozšířit síť našich ambasadorů napříč celou republikou a možná také navštívit sousední Slovensko. Mimo to plánujeme spoustu dalších akademií a jiných akcí. Za jakoukoli pomoc v těchto cílech či jiné nápady jsme všem velmi vděční a ostatně planeta je vděčna také,“ dodává Šimon na závěr pro Starty.cz.

Sdílejte :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *