Lodě na moři převážně pracují po dvojicích, táhnou mezi sebou síť, přičemž nedochází k žádné selekci, do pasti se tak mohou chytit i velké skupiny delfínů nebo sviňuch, pokud se nalézají právě v tomto prostoru. To se pravidelně děje například ve vodách jižního Biskajského zálivu a atlantických vodách u španělského a portugalského pobřeží.
Na francouzských plážích u Atlantského oceánu bylo od začátku ledna 2019 nalezeno okolo 1100 mrtvých delfínů. Skutečný počet delfínů, kteří zemřeli na vážná zranění způsobená tažnými sítěmi, však může být až desetkrát vyšší. Velké množství mrtvých těl totiž mohlo beze stopy skončit na dně oceánu.
“Jsme svědky úhynu v takové míře, že je ohroženo zachování populace delfínů v Biskajském zálivu,” říká bioložka Morgane Perriová ze sdružení na ochranu moře Al Larc. “V posledních třech letech jsme během čtyř zimních měsíců zaznamenali pokaždé více než 1000 mrtvých delfínů a sviňuch,” doplnila.
Společnost Marine Conversation Society (MCS) uvádí systém semaforu ve formě mapy, která ilustruje udržitelnost mořských plodů dostupných ve Velké Británii a zároveň ukazuje ohrožené druhy v evropských vodách. Druhy jsou hodnoceny na základě řady faktorů, včetně toho, kde byly ryby uloveny nebo chovány a pomocí jakých metod.
„Je důležité zvážit širší dopad odlovu mořských plodů na životní prostředí, a proto vyzýváme spotřebitele, aby se zajímali o to, kde a jak byl druh chycen nebo v jakém prostředí byl odchován,“ uvedla Charlotte Coombesová, manažerka MCS Good Fish Guide.
Umělý chov ryb je dnes nejrychleji se rozvíjejícím odvětvím potravinářského průmyslu. Světová populace sní ročně až 150 milionů tun ryb. Ryby mají pro lidský organismus velký význam a jsou při jejich konzumaci značným zdrojem bílkovin.
Avšak taková čísla znamenají také odlov ryb ve velkém množství za použití vlečných a statických sítí, což ohrožuje vzácné druhy, které se tak stávají vedlejšími úlovky. Spotřebitelům se tak doporučuje, aby ryby jako je mořský vlk kupovali od certifikovaných farmářů.
Napsat komentář