Kompost

Interiérové kompostování zlepšuje koloběh živin v přírodě

Občanské sdružení Ekodomov je tým lidí, který od roku 2004 zaměřuje svou pozornost na oblast ekologie. Motivuje veřejnost k citlivému užívání přírodních zdrojů, recyklaci a péči o půdu. Prostřednictvím projektu Kompostuj.cz nabízí vermikompostér a ukazuje kroky, jak zlepšit koloběh živin v přírodě a udržet kvalitu životního prostřední.

Projekt Kompostuj.cz se zaměřuje na sběr a recyklaci bioodpadu. Zastřešuje několik forem kompostování. K nejznámějším patří kompostování na zahradě. Společné řešení pro více domů je komunitní kompostování. Další formou je kompostování v bytech s domácím vermikompostérem.

Interiérové kompostování

Tak jako v domácnosti separujeme papír, plast a sklo, můžeme třídit i organické zbytky. Kompostováním v bytě získáme hnojivo, které je výsledkem procesů probíhajících ve vermikompostéru. Klíčem této formy recyklace biomateriálu jsou žížaly. Teplota v interiéru od 15 do 25°C plně vyhovuje.

Vermikompostér je stavebnice

Kompostér je nádoba skládající se ze čtyř částí. Základem je pórovitá bednička vyložená netkanou textilií. Na dně je nasypaná kokosová drť nebo natrhaný recyklovaný papír. Vše je lehce navlhčeno vodou. Následuje násada 150 až 300 žížal. Dále jsou ve vermikompostéru slupky z ovoce, natě ze zeleniny, čajové sáčky či kávová sedlina. Zaplněné patro organickým odpadem zakrývá další část stavebnice (pórovité patro) a vše je uschováno pod víkem. Vlhkost z odpadu je odváděna do spodní sběrné části nádoby. Vzniklá kapalina se nazývá „žížalí čaj“ a využívá se jako tekuté hnojivo.

Žížalí život jako v bavlnce

Od momentu založení kompostéru organický odpad dávkujte jednou až dvakrát týdně. Přibližně 0,5 kg žížal zpracuje 0,25 kg bioodpadu denně. Množství odpadu navyšujte v závislosti na počtu žížal. Můžete očekávat, že za tři měsíce budete mít ve vermikompostéru dvakrát tolik žížal, když o ně budete pečovat.

Pro plynulý proces kompostování je vhodné, když bioodpad nakrájíte na kousky (do 5 cm). Důležité je sledovat vlhkost, kterou snížíte přisypáním suchého nastříhaného recyklovaného papíru. Navíc, pokud budete provzdušňovat hrabičkami přidávané organické zbytky, žížaly budou jako v bavlnce.

Vůně a výsledky

Vermikompostér nezapáchá. Dobrý kompost má vůni lesní půdy nebo rašeliny, což je znamení, že procesy uvnitř fungují. Pozornost je třeba věnovat množství organických zbytků, které vkládáte na zpracování žížalám. Pokud odpad hnije a plesniví, znamená to, že množství vložené do kompostéru žížaly nezvládají zpracovat. Žížaly vytvoří pomocí enzymů za tři až šest měsíců vermikompost.

Výsledkem procesu kompostování v bytě je hnojivo pro pokojové rostliny, bylinky, truhlíky na oknech či balkónové květiny nebo záhony. Živiny získané z interiérového kompostování ocení i keře a stromy v parku.

Budoucnost

Ekodomov pracuje s myšlenkou vytvářející vztah a úctu k půdě i vodním zdrojům. Ukazuje jak energii a suroviny využívat s rozumem. Projekt Kompostuj.cz je cesta udržující kvalitu životního prostředí pro další generace.

Sdílejte :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *