Pes_Tatiana

I nevidomí psi mají pomůcky, které jim usnadňují život

Život bez jednoho ze smyslů je pro zdravého člověka téměř nepředstavitelný. Co když se ale s podobným problémem nepotýká člověk ale třeba pes? V dnešní době naštěstí fungují i pro ně různé vychytávky, které jim mohou život usnadnit.

Člověk přijímá většinu informací zrakem. Ačkoli psi mají zrak co do dokonalosti až na třetím místě ze všech smyslů, přesto pro ně život bez něj není úplně jednoduchý. Majitelé nevidomých psů po celém světě mají ale možnost využívat hned několik pomůcek.

Svatozář místo zraku

Silvia Bordeaux je majitelkou trpasličího pudla Muffina. Ten přišel kvůli očnímu zákalu o zrak. Podle slov majitelky pak často narážel do věcí a padal ze schodů. Následkem toho začal mít samozřejmě strach z jakéhokoli pohybu. Jeho panička ho také musela neustále hlídat. Ve snaze najít na internetu nějakou pomůcku pro nevidomé psy zjistila, že poptávka je velká, ale nabídka skoro žádná. Rozhodla se tedy vytvořit něco, co by psům pomohlo volně se pohybovat i s chybějícím zrakem. Výsledkem se stala obruč, která jim umožňuje mapovat prostředí před nimi. Sama majitelka říká, že její Muffin teď vypadá jako malý anděl.

Po čichové stopě

Pro psy je nejdůležitějším smyslem čich. Právě s touto myšlenkou pracuje firma Innovet. Ta se zaměřuje na výrobky pro zvířata a mimo jiné vyrábí i speciální nálepky, které jsou napuštěné aromatickým olejem. Pes jeho pach zachytí a zjistí tak, kde jsou dveře či kde si má dát pozor na schody. Výhodou je, že člověk aroma cítí jen v okamžiku, kdy si dá nálepku skoro až k nosu. Nestane se tak, že by byl olej z nálepek cítit po celém bytě.

Psí bezpečnost především

I když majitelé pořídí svému psovi různé vychytávky, neměli by zapomínat na to, že i oni sami mu můžou život usnadnit. Veterináři doporučují odlišit různá prostředí pomocí povrchů. V koupelně mít třeba dlaždičky, v obývacím pokoji koberec. Pelíšek, voda a krmení by mělo zůstávat stále na stejném (bezpečném) místě. Lidé by také neměli zapomínat na to, že i když jejich pes nevidí, stále si chce hrát a bavit se. Na hraní se doporučují hračky s rolničkou či jiným zvukovým signálem.

Zdroje

Sdílejte :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *