Sebevražda

Umělá inteligence pomáhá rozpoznat sebevražedné tendence u mileniálů

Sebevražda je druhou hlavní příčinou úmrtí mezi mileniály (15-29 let) po celém světě. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) spáchá sebevraždu 800 tisíc mladistvých ročně – a toto číslo se zvětšuje. U poloviny jedinců se nezjistilo, že by trpěli duševními problémy či psychickými nemocemi. S tím by mohlo pomoci strojové učení.

Zdokonalování technologie otevírá zdravotnictví nové možnosti. Lidé dnes mohou využít strojové učení například v neurovědě, která se opírá především o principy magnetické rezonance. Nahradí tedy umělá inteligence psychiatry?

Duše a technologie

Důvody, proč si tolik lidí bere život jsou spletitou sítí sociálních, psychologických, biologických a kulturních tlaků. Nové vědecké přístupy představují nečekané cesty k jejímu rozmotání. Experimenty s umělou inteligencí dokazují, že je technologie schopna předpovědět, kdo si pravděpodobně zkusí vzít svůj život. Společně tak mohou ušetřit spoustu životů.

Mozek

Sebevražedné trendy dneška a umělá inteligence

Podle profesora Roryho O’Connora, který vede laboratoř výzkumu sebevražedného chování na univerzitě v Glasgow, změny ve společnosti způsobují, že k sebevraždě jsou náchylní obzvláště muži z důvodu jakéhosi „pocitu uvěznění”. Americký psycholog Dr. Joe Franklin se domnívá, že vazby mezi sebevraždou a psychickými a sociálními tlaky lze najít zkoumáním příčin pomocí virtuální reality a formy umělé inteligence nazývané strojové učení. Franklinův tým vystavil své testované subjekty standardním psychologickým scénářům, jejichž cílem bylo, aby se vybraní lidé cítili mírně společensky odmítáni. Pak je uvedli do scénáře virtuální reality, ve kterém stáli na kraji vysoké budovy. Někteří z těch, kteří byli sociálně odmítnuti, se rozhodli skočit dolů.

Sebevražda

Existují tisíce potenciálních faktorů, které mohou vést k sebevraždě a s mnoha z nich se lidé psychologům ani psychiatrům nikdy nesvěří. Jeden ze způsobů, jak zjistit jaké faktory to jsou, a jak jsou významné, je používání strojového učení. Vědci proto začínají různé formy umělé inteligence čím dál více považovat za možný způsob, jak pomoci lidem se sebevražednými sklony.

Zdroje:

Sdílejte :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *