Zdokonalování technologie otevírá zdravotnictví nové možnosti. Lidé dnes mohou využít strojové učení například v neurovědě, která se opírá především o principy magnetické rezonance. Nahradí tedy umělá inteligence psychiatry?
Důvody, proč si tolik lidí bere život jsou spletitou sítí sociálních, psychologických, biologických a kulturních tlaků. Nové vědecké přístupy představují nečekané cesty k jejímu rozmotání. Experimenty s umělou inteligencí dokazují, že je technologie schopna předpovědět, kdo si pravděpodobně zkusí vzít svůj život. Společně tak mohou ušetřit spoustu životů.
Podle profesora Roryho O’Connora, který vede laboratoř výzkumu sebevražedného chování na univerzitě v Glasgow, změny ve společnosti způsobují, že k sebevraždě jsou náchylní obzvláště muži z důvodu jakéhosi „pocitu uvěznění”. Americký psycholog Dr. Joe Franklin se domnívá, že vazby mezi sebevraždou a psychickými a sociálními tlaky lze najít zkoumáním příčin pomocí virtuální reality a formy umělé inteligence nazývané strojové učení. Franklinův tým vystavil své testované subjekty standardním psychologickým scénářům, jejichž cílem bylo, aby se vybraní lidé cítili mírně společensky odmítáni. Pak je uvedli do scénáře virtuální reality, ve kterém stáli na kraji vysoké budovy. Někteří z těch, kteří byli sociálně odmítnuti, se rozhodli skočit dolů.
Existují tisíce potenciálních faktorů, které mohou vést k sebevraždě a s mnoha z nich se lidé psychologům ani psychiatrům nikdy nesvěří. Jeden ze způsobů, jak zjistit jaké faktory to jsou, a jak jsou významné, je používání strojového učení. Vědci proto začínají různé formy umělé inteligence čím dál více považovat za možný způsob, jak pomoci lidem se sebevražednými sklony.
Napsat komentář