Létání

Leteckou bezpečnost zvýší umělá inteligence

Český letecký a vesmírný průmysl patří mezi světové špičky. Udržet se na předních příčkách však nelze brát jako samozřejmost. A proto odborníci ze společnosti CEAC (Central European Aerospace Corporation s. r. o.) nepřestávají zdokonalovat nejen naše letectví, ale přispívají i do toho světového. Poslední novinkou v této oblasti, která bude uvedena do provozu nejpozději v příštím roce, je umělá inteligence pro piloty.

Pomocník, kterého budou piloti používat pomocí aplikace AFI-X v chytrém telefonu či tabletu, by měl celosvětově snížit nehodovost letadel. „V návaznosti na snížení zátěže pilotů by se měla bezpečnost leteckého provozu automaticky navýšit,“ popisuje Milan Šlapák, prezident GE Aviation pro Českou republiku a Slovensko. Na trhu se doposud nic obdobného neobjevilo, čímž Češi opět potvrzují své přední postavení ve světě letectví. Zajištěné je už i financování projektu. Ministerstvo průmyslu a obchodu sjednalo dotace z evropských fondů. A dokonce už se začali objevovat i zahraniční investoři, například z Číny nebo USA.

Aplikace pohlídá chyby pilota

Nároky na člověka řídícího letadlo jsou mnohokrát vyšší, než je tomu například u řidiče automobilu. Povinností pilota je hlídat obrovské množství parametrů. Zanedbání jakékoli maličkosti může mít až fatální následky. Nátlak na pozornost pilotů má zvyšující se tendenci, a tím narůstá i počet nehod.

Úkolem umělého leteckého instruktora je upozornit pilota na nedostatky, kterých se dopustil. Ten tak dostává možnost si včas chyb všimnout a napravit je. Novinka by neměla v žádném případě nahradit pilotovu pozornost. Její funkce je spíš kontrolní. „Letci budou pracovat stejně jako doposud, jen bude jejich počínání hlídané aplikací. Ta přijde takzvaně na řadu až v krajním případě, když v nějakém směru pilot selže,“ říká otec projektu a výkonný ředitel společnosti CEAC Martin Balda.

Umělá inteligence bude pracovat v několika stupních a každý pilot bude mít možnost si ji nastavit podle vlastních preferencí. Aplikace bude dokonce schopna sama rozpoznat profesionální úroveň pilota a jeho dovedností. Podle toho pak navrhne nejvhodnější formu aplikace. „Funguje to na podobné bázi jako nastavení stupně obtížnosti v počítačové hře,“ dodává Balda.

Sci-fi se stává skutečností

Moderní technologie nás nepřestávají překvapovat. Neustále se posouváme dopředu a rychlost vývoje je čím dál vyšší. Něco, co bylo dříve naprosto nepředstavitelné, se nyní stává skutečností, tak si občas můžeme připadat trochu jako ve sci-fi. Umělá inteligence AFI-X tak trochu připomíná Knight Rider. V americkém seriálu sice hlavnímu hrdinovi napomáhá inteligentní automobil, jistá podobnost tu ale i přesto je. „Naše aplikace je daleko vyspělejší a dokonalejší, než tomu bylo v Knight Rideru. AFI-X dokáže pilotovi pomoct ve více případech, a navíc se nefixuje jen na jednu jedinou osobu. Inteligentní automobil v seriálu pomáhal pouze hlavnímu hrdinovi, naše umělá inteligence má možnost pomáhat všem,“ sděluje Balda.

Sdílejte :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *