Inženýr

Jack Amend bojuje za zelený internet, který neprodukuje CO2

Problémem současného internetu nejsou falešné zprávy, trolling a šíření nenávisti, ale jeho dopady na oteplování planety. O tom je přesvědčen Jack Amend, který propaguje myšlenku zeleného internetu, jenž není závislý se svými servery na elektřině pocházející z fosilních zdrojů.

Na mnoha místech planety se uvažuje o regulaci internetových stánek kvůli šíření nenávisti a propagandy často formou nepravdivých zpráv, přitom se nehovoří o zásadnějším fenoménu, který je spojený s používáním internetu. Tím je jeho energetická náročnost.

Šestadvacetiletý programátor webových stránek Jack Amend upozorňuje právě na ekologické dopady internetového provozu, které si mnoho lidí vůbec neuvědomuje.

Miliarda stránek

„Máte představu, kolik energie spotřebovávají internetové stránky?“ ptá se s tím, že na světě existuje více než miliarda internetových stánek, z nichž je přes 330 milionů aktivně používáno.

„Devadesát procent ze 75 milionů serverů, přes které internetové stránky fungují, je napájeno elektřinou z fosilních zdrojů,“ dodal v časopisu Forbes.

Přitom energetická náročnost stránek vzrostla mezi roky 2010 až 2016 o tři sta procent. Amend odhaduje, že průměrná stránka s 10 tisíci zobrazeními měsíčně emituje 2115 kilogramů oxidu uhličitého, což je stejné množství jako auto, které ujede přes tři tisíce kilometrů.

Servery na slunce

Amend tak založil projekt Web Neutral Project, který chce přesvědčit své klienty, aby dbali na to, že jejich servery budou využívat elektřinu z obnovitelných zdrojů. Mění také strukturu stránek, aby byly co nejméně energeticky náročné.

Klienti také mohou využívat servery, jež jsou stoprocentně napájeny solárními systémy. Jejich stránky pak získají zelený certifikát, že jsou uhlíkově neutrální, tedy nezvyšují produkci emisí skleníkových plynů, jež vede k oteplování Země. Projekt spolupracuje s 250 subjekty a podařilo se mu snížit emise o 306 tun oxidu uhličitého ročně.

Nadšený programátor

Amend začal s programováním už od malička a byl fascinován možnostmi internetu. Po shlédnutí dokumentu na střední škole Nepříjemná pravda od Ala Gora si uvědomil, že je třeba něco dělat s oteplováním Země. Když po studiu začal vést kreativní agenturu pro vývoj internetových stránek zjistil, že je třeba něco konkrétního dělat s energetickým dopadem internetu.

I když se internetové technologie zlepšují a zpravodajské servery jsou energeticky účinnější, nutně to neznamená, že se poptávka po elektřině bude snižovat. Naopak, dostupnost internetu a jeho masivnější využívání v podobě internetu věcí zvyšuje globální energetické nároky. Také se zvyšují možnosti vytváření jednoduchých stránek na internetu, jejichž počet neustále stoupá.

Menší fotky, méně videí

Co by běžný uživatel internetu měl dělat? Podle Amenda je prvním krokem to, aby si každý uvědomil, jak energeticky náročné provozování internetových stánek je a začít „s malými věcmi“.

I diskuze o tom, že internetová síť má být uhlíkově neutrální, je zásadní proto, aby velké technologické firmy začaly uvažovat o změně.

Velké firmy

Některé firmy jako Google, Apple a Facebook se snaží využívat pro své servery obnovitelné zdroje energie, jiné firmy, jako je HBO nebo Netflix stále spotřebovávají pro svůj provoz fosilní paliva, vyplývá ze zprávy Greenpeace Click Clean 2017.

Pokud budou zákazníci více tlačit na firmy, aby jejich služby byly poskytovány v souladu nezvyšování uhlíkové stopy, začne se chování firem měnit.

Pro drobné vývojáře i tvůrce stánek pak existují jednoduché kroky, jak datovou a tím i energetickou náročnost stránek snížit. Zásadní je komprimace obrazových souborů, vypínat zbytečné plug-iny, nepoužívat nadměrně videa a vyhledat server, který je zásoben energií z obnovitelných zdrojů. Tyto kroky jsou nezbytné s tím, jak se má internetový provoz v následujících letech zvyšovat.

Zdroje:

Sdílejte :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *