Sloni

Český projekt bojuje za záchranu slonů v Africe

Třineckého rodáka, vášnivého cestovatele a milovníka zvířat Arthura F. Snigeona během jeho cest po Africe šokovalo, jak snadno se lze dostat k nelegální slonovině. Založil proto organizace Save-Elephants, která se angažuje v ochraně těchto afrických tlustokožců.

Láska na první pohled

Arthur odmalička miloval zvířata a cestování. Proto tedy nebylo žádným překvapením, že se při výběru vysoké školy rozhodl pro studium ekologické a evoluční biologie na Přírodovědecké fakultě Karlovy univerzity v Praze. Během vysokoškolských studií se poprvé dostal do Afriky. Konkrétně do Gabonu, Kamerunu a Středoafrické republiky, a jak uvádí na webu své organizace, okamžitě se do černého kontinentu zamiloval.

Později projel celou střední Afriku sám na kole a účastnil se projektu Kedjom-Keku zaměřeného na život šimpanzů a ochranu deštného pralesa. Během svých cest postupně poznával ale i jiné problémy, kterým musí tento kontinent čelit. Mezi ně patří například i nelegální lov slonů kvůli slonovině. Trápilo ho to natolik, že se rozhodl na rok přerušit studium, vydat se zpět do Afriky a osobně se v záchraně slonů angažovat.

Práce v divočině

Arthur strávil několik měsíců v divočině, kde navštívil poslední velká útočiště divokých slonů afrických a pomáhal strážcům parku s obojkováním těchto tlustokožců obojky s přístrojem GPS.

Podnikal cesty i do odlehlých oblastí a snažil se šířit osvětu i mezi tamním obyvatelstvem. S pomocí místní neziskové organizace LAGA se také pustil do vyšetřování nelegálního obchodu se slonovinou a vyjednávání s pašeráky. Na svých cestách ale nepomáhal jenom zvířatům. Díky spolupráci s neziskovou organizací International Humanity také poskytoval vesnickým zdravotníkům léky, základní zdravotní potřeby a moskytiéry.

Zachraňme slony společně

Po návratu domů založil se svými přáteli spolek Save-Elephants. Působí v něm dobrovolníci z různých oborů, kteří se snaží společnými silami přispět k ochraně slona afrického před nelegálním lovem. Způsobů, kterými se do boje proti pytláctví zapojují, je mnoho. Mezi jeden z nich patří výcvik cvičených psů, kteří celníkům pomáhají s vyhledáváním nelegálně pašované slonoviny. V našich krajích je to poměrně běžná praxe, v Africe ovšem zatím psi příliš využívání nejsou.

V roce 2015 se Save-Elephants podařilo vyslat do Konga fenku Camu, která se stala historicky prvním českým cvičeným psem, který se v Africe zapojil do boje s pašeráky.

Organizace se také snaží vybavit strážce národních parků obuví, stany nebo spacími podložkami a spolupracuje také s neziskovou organizací Kola pro Afriku. Darovaná kola od českých občanů tak využívají ochranářské hlídky k rychlejšímu přesunu po území národních parků.

Šíření osvěty jako důležitá složka boje proti pytláctví

Důležitou součástí boje proti nelegálnímu lovu slonů je také šíření osvěty. Tu je nutné provádět hlavně na dvou frontách. Jednak mezi samotnými africkými domorodci a jednak na trzích, kde je po slonovině největší poptávka – tedy hlavně v oblasti Dálného východu.

Místní lidé často zaujímají ke slonům negativní postoj, protože jim ničí úrodu a práce neziskovek u nich tak nenajde příliš pochopení. Jedním ze způsobů, jak slony udržet od políček dále, je vysazovat na jejich okrajích chilli papričky a umisťovat včelí úly.

Sloni chilli papričky nesnáší a včel se také bojí (včely si opravdu dokáží na sloním těle najít místa, kde je jejich kůže dostatečně tenká a dosti bolestivě je popíchat) a úrodu afrických zemědělců tak nechají na pokoji. Vesničané navíc ještě mohou papričky a med prodávat a získají tak další zdroj příjmů. I s tímto se jim Save-Elephants snaží pomáhat.

Organizace se snaží šířit informace a získávání slonoviny také v místech jejího největšího odbytu. Většina obyvatel Dálného východu totiž na slonovinu stále nahlíží jako na znak bohatství a luxusu a mnoho z nich je přesvědčeno, že sloni kly prostě shodí, tak jako jeleni shazují parohy a není třeba je kvůli tomu zabíjet. Poukázat na to, co za získáváním slonoviny ve skutečnosti vězí, se pokusil například oblíbený čínský basketbalista Yao Ming. Save Elephants má v plánu zapojit do kampaně více známých asijských osobností, které by mohly pomoci, aby se lidé začali na slonovinu a výrobky z ní dívat jinak. Pokud zde totiž bude slonovina stále žádaným zbožím, sloni budou pro své kly dále umírat.

Další cíle do budoucna

Cílů, které se Save-Elephants snaží splnit, je ale samozřejmě mnohem více. Pokouší se například sehnat peníze na vývoj speciálních GPS obojků pro slony, které by byly schopné detekovat výstřel z pušky a s ekologickým institutem v kanadském Cochrane také hodlá spolupracovat na využití dronů k monitorování národních parků.

Více o aktivitách a cílech spolku a o tom, jak můžete pomoci, si můžete přečíst přímo na jeho stránkách www.save-elephants.org.

Sdílejte :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *