Zlato

Až 7% z celkové světové zásoby zlata se nachází uvnitř elektroniky

Elektronický odpad je nejrychleji rostoucí proud odpadu na světě. Ročně vyhodíme až 50 milionů tun elektroniky. Problém nastává v okamžiku, kdy se elektronika správně nerecykluje. Plýtvá se tak cennými látkami, které sedí nevyužité v šuplíku nebo na skládkách.

V současné době vlastní chytrý telefon více než tři miliardy lidí a tento počet stále roste. S vývojem moderní technologie není snadné odolat nutkání koupit si novinku na trhu, i když současné zařízení funguje bez problémů. Starý telefon pak skončí v šuplíku pro případ, že by se nový telefon rozbil. Uvádí se, že průměrná domácnost uchovává tři až šest nepoužívaných počítačů a jiných zařízení. Čím je elektronika starší, tím vyšší je tendence lidí vyhodit do smíšeného odpadu. Mnoho lidí ale neví, že mobil v sobě skrývá drahé kovy a vzácné zeminy, které mají i další využití.

Co se ukrývá v telefonu

Výzkum ukazuje, že přibližně 7% z celkové světové zásoby zlata je uzamčeno právě uvnitř elektroniky. Odhaduje se, že iPhone od značky Apple obsahuje až kolem 0,034 g zlata, 0,34 g stříbra, 0,015 g palladia a méně než jednu tisícinu gramu platiny. A to není vše. V malé krabičce, kterou nosíme ve své kapse, najdeme i hliník, měď a v malém množství i řadu vzácných zemin, které se jinak velmi obtížně těží, jako například yttrium, lanthan, terbium, neodym, gadolinium a praseodym. Tuna rozbitých mobilních telefonů, počítačů nebo jiného elektronického odpadu obsahuje až šedesátkrát více zlata, než kolik má tuna zlaté rudy. A navíc je mnohem snazší zlato získat právě z elektroniky.

Opětovné využití telefonů

Stovky milionů „odpadních telefonů“ končí na skládkách nebo v Africe a Asii, což vede ke znečištění životního prostředí, ztrátě cenných surovin a ke zdravotním problémům. Rozvojové země ale nemají udržitelný systém, ve kterém by bylo možné tyto použité telefony správně recyklovat. Tento problém se snaží zmírnit společnost Closing the Loop. Na trzích kupují a sbírají staré telefony, aby jim umožnili řádnou recyklaci. V současné době se zaměřují na africké země, jako je Ghana, Uganda, Zambie, Kamerun a Rwanda. Podařilo se jim získat téměř 3 miliony telefonů, které dále prodávají v Evropě, Spojených státech a Austrálii. Shromažďováním elektronického odpadu pomáhají k opětovnému využití mobilních zařízení.

Vidět krásu v odpadu

Se společností Closing the Loop spolupracuje ekologická značka šperků Nowa, jejímž sloganem je „vidět krásu v odpadu“. A to doslova. Zlato a stříbro získané ze starých telefonů Nowa přetváří na udržitelné, ručně a lokálně vyráběné šperky. Každý náramek a náhrdelník, který Nowa prodá, společnost Closing the Loop sbírá, přepravuje a zodpovědně recykluje až pět odpadních telefonů z Afriky. Nákupem šperku tak zákazníci pomáhají redukovat množství elektronického odpadu.

Sdílejte :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *