V lese mohou být zvířata ohrožena pytláckými pastmi, v zimě nízkými teplotami a u silnic motorovými vozidly. Lišky mhou končit v rukách pytláků, srny a zajíci bojují o život u krajnic. Naštěstí ne všem je osud těchto zvířat lhostejný. Ne každý ale ví, co v takových případech dělat. Naštěstí, aplikace Zvíře v nouzi umožňuje rychle kontaktovat nejbližší záchrannou stanici, která je schopna poskytnout odbornou pomoc. Aplikace je dostupná zdarma na platformách iOS i Android a využívá GPS k automatickému určení správné stanice, a to nejen podle vzdálenosti, ale také podle spádové oblasti.
„Sama aplikace podle polohy telefonu určí spádovou záchrannou stanici. Ne vždy je totiž ta nejbližší současně spádová. Do stanice je možné se dovolat a poradit se s odborníkem. Zároveň je možné odeslat SMS nebo e-mail s polohou zraněného zvířete, připojit fotografii apod,” říká vývojář aplikace Miroslav Poživil.
Aplikace Zvíře v nouzi vznikla ve spolupráci s Univerzitou Hradec Králové, konkrétně s fakultou Informatiky a managementu. Vývoje se chopili dva studenti David Bárta a Martin Hromádko.
„Odvedli skvělou práci a aplikace je na obou platformách k dispozici. Všechna naše práce byla poskytnuta ČSOP zcela zdarma a i nadále se aplikace vyvíjí a aktualizuje zdarma,” vysvětluje Poživil.
Kromě kontaktu se záchrannými stanicemi nabízí aplikace také užitečné desatero rad, jak postupovat v případě nálezu zraněného zvířete. Častou chybou je například „záchrana“ mláďat, která ve skutečnosti žádnou pomoc nepotřebují. Proto je důležité vždy nejprve konzultovat situaci s odborníky.
„Většina lidí např. “zachraňuje” opuštěná mláďata, která vůbec opuštěná nejsou. Tím jsou zvířata odsouzena ke zbytku života v ZS, jelikož není možné je zpět vypustit do volné přírody. Vždy platí pravidlo, že nejdřív zavolat a poradit se, a až potom konat,” říká Poživil.
Záchranné stanice fungují neziskově a roční náklady na jejich provoz přesahují 70 milionů korun, přičemž státní podpora pokrývá jen část těchto nákladů. Proto je možné přes aplikaci přímo přispět na sbírku Zvíře v nouzi, a to buď prostřednictvím DMS, nebo příspěvkem na sbírkový účet.
Díky této aplikaci máte možnost nejen zachraňovat životy zvířat, ale také podpořit ty, kteří se o ně starají.
Napsat komentář