Indukční vařič, který splňuje nároky na moderní design a umí v hrnečku bleskurychle uvařit vodu na čaj nebo kávu. S tímto nápadem zaujali mnoho dalších lidí dva studenti designu z Berlína. Projekt nazvali Miito a na jaře 2015 přes crowdfundingovou kampaň na Kickstarteru vybrali neuvěřitelných 800 tisíc eur, což je téměř 21 milionů korun.
Miito se stal třetím nejúspěšnějším projektem na Kickstarteru v Německu, jen nápady na laserový kráječ Mr Beam II a bezdrátová sluchátka Dash vybraly od lidí více peněz.
Šest tisíc lidí poslalo na projekt vařiče nejčastěji částku mezi 90 a 120 eur v naději, že vařič získají do dubna 2016. Autoři projektu museli však posunout termín na listopad. Pak na únor dalšího roku a posléze na polovinu roku 2017. Nakonec projekt zkrachoval, žádné designové vařiče lidé nedostali.
Autoři Nils Chudy a Jasmina Graseová na Kickstarteru oznámili, že firma Miito GmbH formálně požádala o vyhlášení insolvence u příslušného soudu v Berlíně.
Zakladatelé projektu požádali „všechny zbylé dárce“, zda by část peněz nedali lidem, jež se ozvali přes Kickstarter. Kolik peněz ale tvůrcům vařiče na konto zůstalo není jasné. Na dotazy novinářů neodpovídali.
Na odškodnění však lidé, jež nějaký z projektů na Kickstarteru zaujal a peníze na něj poslali, nemají právní nárok. Server ale ty, kteří přes platformu oslovují možné drobné investory a vybírají od nich peníze, vyzývá, aby projekt v případě finančních těžkostí raději ukončili a s dárci se pokud možno vyrovnali.
Designéři Chudy a Graseová se dostali do sporu s partnerem, který vařič vyvíjel a připravoval pro sériovou výrobu. Nakonec museli ukončit spolupráci. Jako další argument pro neúspěch projektu uvedli to, že nezískali potřebnou certifikaci pro indukční vařič a třetím důvodem bylo, že následkem těchto komplikací překročili plánovaný rozpočet a nesplnili dohodnuté termíny.
Přitom firma se od založení rozrostla na tým až deseti lidí a oba mladí neúspěšní podnikatelé za ty poslední dva roky „udělali vše proto, aby byl projekt životaschopný“. Podle jejich vysvětlení od počátku vývoj vařiče provázely problémy a urazili složitou cestu, aby jejich produkt mohl být dodáván lidem, kteří za něj v dobré víře zaplatili.
Po několika nedodržení termínů bylo jasné, že projekt fakticky zkrachuje, respektive že nebudou schopni začít slibovaný vařič vyrábět.
„Z respektu k naším podporovatelům jsme dospěli k rozhodnutí, vyhlásit insolvenci,“ napsali autoři projektu Miito.
Celé to původně začalo jako studentský projekt, na kterém oba pracovali v rámci jejich studia designu a měl být zároveň absolventským. Vzbudil celosvětovou pozornost. Nadšeně o něm informoval britský deník Guardian i americký server Wired, vyzdvihovali neotřelý design vařiče a inovativní nápad. Vodu měl vařič uvařit například v hrnečku na čaj nebo kávu přímo na indukční desce v řádu několika sekund. Taková bylo původní myšlenka, na kterou přispělo přes šest tisíc lidí.
Nakonec však byli oba tvůrci projektu zaskočeni a vyčerpáni „komplikovaností vývoje elektroniky“, která byla pro vařič nezbytná.
„Čelili jsme mnoha překážkám. O mnoha z nich jsme na začátku vůbec neměli ponětí,“ těmito slovy smutně ukončili svůj „boj o úspěch“ Nils Chudy a Jasmina Graseová.
Nejedná se o výjimku, nezdarem bohužel končí většina „startupových“ firem a nápadů, jen malý zlomek nakonec vede k úspěchu. Jeden z nejznámějších zpackaných projektů (v angličtině takzvané fuckup projekty) je firma Theranos Elisabeth Holmesové, jež okouzlila investory nápadem, že z pouhé kapky krve dokáže udělat plnohodnotný rozbor krve bez toho, aby se pacientům musela nabodávat žíla jehlou.
Napsat komentář