Coding Academy

Jak na první startup? Michelle Sun radí s efektivním rozhodováním

Být úspěšným šéfem svého prvního startupu vyžaduje mnoho vlastností, které je třeba se naučit. Mladá podnikatelka ze Singapuru Michelle Sun tvrdí, že nejobtížnější pro ni bylo naučit se správně rozhodovat v klíčových otázkách. Jak člověk dospívá, začíná dělat důležitá životní rozhodnutí, která nasměrují život novým směrem. Výběr vysoké školy, výběr první práce po ukončení studia, výběr místa, kde budeme žít. To jsou rozhodnutí, která většinou ovlivňují jen nás jako osobu.

Co se ale stane, když začnete šéfovat své první firmě? Často nemáte dostatek informací a musíte se rozhodnout rychle. Jak na to? Michelle Sun dává pár tipů, jak se prvních pár let, kdy budovala svou firmu First Code Academy, jež učí děti od šesti let programovat, rozhodovala.

Michelle Sun a její akademie pro děti

Sama má za sebou kariéru analytičky u investiční banky Goldman Sachs a poradkyně u startupových firem v Silicon Valley. Také se snaží podporovat podnikání žen v technologické branži. K rozhodování během podnikání sama říká, že i po letech praxe často zaváhá, když stojí před důležitým rozhodnutím.

Čas jsou peníze. Notoricky známé pravidlo. Čas je v podnikání často klíčový. Michelle radí začínajícím podnikatelům, aby se procvičovali v rozhodování u menších úkolů. Pro dobré a rychlé rozhodnutí je důležité mít kvalitní informace. Nerozhodnost často vede k chybám, rozhodnost se dá naopak trénovat.

Vratná a nevratná startupová rozhodnutí

Michelle Sun
Michelle Sun (zdroj: Igafencu.com)

Je vhodné rozdělit si rozhodnutí na nevratná a ta, která se dají změnit. Velká rozhodnutí je dobré kategorizovat, a to zcela jednoduše. Na vratná a nevratná. Barva kancelářského vybavení? Kde ustoupit obchodnímu partnerovi? Na jakého zákazníka se zaměřit? Většina z těchto myšlenkových křižovatek patří mezi ty, které se dají později změnit.

Mezi nevratná patří vyhazov zaměstnance nebo uvedení nového produktu na trh. Pro změnitelná rozhodnutí neplýtvejte časem, ten si nechte na analýzu těch nevratných, radí Michelle Sun. A pokud můžete, poraďte se s lidmi, kteří mají v daném směru více zkušeností.

Důvěřujte spolupracovníkům

Když si vyberete správné lidi do týmu, pak jim věřte i v jejich dílčích rozhodnutích. Rozhodovat o daném problému má ten, kdo je k němu ve firmě nejblíže. Nejprve jako šéf malé firmy můžete rozhodovat prakticky o všem, včetně barvy kávovaru a druhu kávy. Jak tým a firma roste, nechte rozhodování o těchto věcem druhým. Podporujte své lidi v rozhodování. Stanovte si správný čas na rozhodování o důležitých věcech. Na začátku pracovního dne je ta správná doba, odpoledne už nemusí být váš úsudek ve formě. Také je dobré začínat s důležitějšími věcmi na začátku týdne.

Michelle Sun

Najděte si svůj styl

Je dobré si rozhodování zasadit do nějakého mentálního rámce, který vám vyhovuje. Stanovte si hodnoty ve firmě, kterých se chcete držet. Michelle Sun doporučuje například styl Jeffa Bezose. Ten, když se rozhodne, tak minimalizuje lítost nad svým rozhodnutím. Představuje si sám sebe, co by na dané rozhodnutí řekl, až mu bude 80 let.

Michelle Sun
Většina rozhodnutí se dá změnit. Proto je dobré se naučit, že chybná rozhodnutí změnit můžete. Prostřednictvím chyb by se člověk měl posouvat dál.

„Myslím, že je užitečné, abych sama sobě dovolila – společně se svým týmem – se na rozhodnutí zpětně podívat a vyhodnotit je s novými poznatky,“ radí Sun. „Je užitečné, abych sama sobě dovolila se na rozhodnutí zpětně podívat a vyhodnotit je s novými poznatky.“

Nechte si prostor pro změnu rozhodnutí

Projděte si minulá rozhodnutí a příště dělejte lepší. Je důležité se naučit získávat zpětnou vazbu. Ta může být od zákazníků, vašich spolupracovníků, od vás samotných. Cílem tohoto procesu nemá být kritika, ale úvaha nad důsledky, jak se věci odehrály a jak se z nich pro příště poučit.

Michelle Sun shrnuje, že proces rozhodování je jako sval, který můžete trénovat v posilovně. Pokud budete mít v rozhodovacím procesu řád, vaše výsledky mohou být výrazně lepší. Příště zkuste alespoň jeden z tipů a uvidíte, že se vašemu projektu povede lépe, nabádá mladá podnikatelka.

Zdroje:

Sdílejte :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *