Joseph Awuah-Darko

Z vyhozené elektroniky dělá umělecký nábytek – Joseph Awuah-Darko

Joseph Awuah-Darko se narodil v Británii, ale pochází z Ghany. U jejího hlavního města Accra se nachází největší skládka nebezpečného elektronického odpadu na světě. Awuah-Darko založil iniciativu, jejímž cílem je z vyhozených materiálů vyrábět umělecký nábytek. Učí chudé sběrače kovů ze skládky, jak vytvořit něco užitečného. V roce 2019 se umístil v že Forbes žebříčku 30 pod 30.

Když jednadvacetiletý Joseph Awuah-Darko seděl uprostřed největší skládky elektronického odpadu světa Agbogbloshie, kde na mnoha místech hoří polystyrén a izolační kabely od elektroniky, předsevzal si, že toto místo změní.

Joseph Awuah Darko
Místní lidé, kteří žijí v nedalekém slumu, zde pálením plastů starých počítačů a televizorů „těží“ drahé kovy, které mohou zpeněžit. Zejména se jedná o měděné dráty, i když v elektronice se nachází i zlato, stříbro nebo palladium.

Zlepšit místo, kde se bojuje o život

„Je to místo, kde se bojuje o přežití. Je to dystopie,“ říká o největší skládce elektroniky světa mladík, který se nyní rozhodl, že naučí ostatní Ghaňany, jak z nebezpečného odpadu vytvořit nové věci, které mohou přinášet užitek. Společně s přáteli z univerzity Ashesi, jež je vzdálena asi hodinu jízdy od Accry, se snaží z Agbogbloshie udělat lepší místo, které by tolik nepřipomínalo svým karcinogenním dýmem a toxicitou peklo na zemi.

Ashesi_Ewaste
Zdroj: Ashesi

V lednu 2017 začal s neziskovou iniciativou Agbogblo.Shine Initiative, která má povzbudit stovky lidí, kteří na skládce, kam se ročně doveze 40 tun elektronického odpadu z celého světa, hledají drahé kovy, aby začali vyrábět z vyhozené elektroniky špičkový nábytek.

Rapper E. L. podporuje Agbogblo.Shine Initiative

Když Awuah-Darko viděl poprvé hory vyhozených počítačů, mobilů, televizí a další elektroniky, rozhodl se, že využije svůj umělecký talent, aby ze zdánlivě nepotřebných věcí vytvořil něco nového.

Ze zbytků starých a rozbitých přístrojů vyrábí nový nábytek. Jeho iniciativa nabízí školení i dalším zájemcům, kteří nechtějí zůstat pouze u dýchání škodlivých výparů na skládce. Lidé si tu v průměru po dvanácti hodinách práce přijdou na něco okolo devadesáti korun za den. Pokud by měli lepší perspektivu, práci by jistě změnili.

Joseph Awuah-Darko_Hodiny
Umělec začal využitím staré nápravy auta, ze které udělal starodávně vyhlížející hodiny. Zájem o ně projevil luxusní hotel v Accře. Podle Awuah-Darka se alespoň stovka lidí ze skládky může živit tím, že bude vyrábět z odpadu takovýto neobvyklý nábytek.

Awuah-Darko ví, že stovky chudých lidí, kteří se snaží ze skládky získat nějaké peníze, jsou motivováni jen základní touhou po lepším životě. „Bohužel, vedlejší efekty (života na skládce) jsou velmi škodlivé pro zdraví,“ uvědomuje si.

Iniciativa by měla nejen zlepšit místním lidem zdraví, ale také pomoci v globálním měřítku planetě recyklací odpadů, které bohaté země nechtějí zpracovávat na svém území.

Joseph_Darko
Joseph Awuah-Darko
Sdílejte :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *