Nadace Asha

Nadace Asha: malými krůčky ze slumu

Evropa zažila masovou urbanizaci především v 19. a první polovině 20. století, kdy se miliony lidí z venkova přesouvaly do měst za prací. Tento fenomén však stále pokračuje v rozvíjejících se zemích, včetně Indie, kde i přes rychlý ekonomický růst zůstávají slumy realitou pro miliony lidí. Podle nejnovějších odhadů zůstává ve slumech v Indii přibližně 65 milionů obyvatel, což ukazuje na pomalý pokrok v řešení tohoto problému.

Nepříjemnou pravdou je, že počet těchto lidí bude i při slušném ekonomickém růstu klesat jen pomalu a bude to trvat možná i generace, než se slumy stanou okrajovou záležitostí. Přesto ale je něco, co pro jejich obyvatele lze udělat teď hned. Nejde sice o radikální řešení, která by slibovala velké výsledky, ale když se člověk podívá, jakým ekonomickým úpadkem dopadají některé pokusy o revoluční řešení problému chudoby například ve Venezuele, tak to možná je spíše výhoda. Problém je, že postupné a drobné krůčky vyžadují trpělivost, a to možná více od dobrodinců než od potřebných.

Dětská lékařka Kiran Martinová

Jednou za rok jít na Vánoce rozdávat rybí polévku bezdomovcům je tak jednoduché, že to zvládnou i politici. Pomáhat pravidelně, s vědomím, že výsledky se nemusí dostavit hned, je mnohem náročnější. Tento přístup si zvolila dětská lékařka Kiran Martinová z Dillí, která pomáhá ve slumech již od roku 1988. Tehdy se dobrovolně zapojila do pomoci pacientům trpícím cholerou, jejíž epidemie zasáhla jeden ze slumů ve městě. To, co tam viděla, ji přesvědčilo, že její úkol neskončí s vymizením nemoci.

Nadace Asha

Tak založila nadaci Asha. Jako lékařka začala přirozeně nejprve poskytovat chudým obyvatelům slumů zdravotní péči. Základní léky, očkování a často i dezinfekce jsou v těchto místech téměř luxusním zbožím. Jenže je těžké starat se o zdraví lidí, když žijí v prostředí, které je samo o sobě nezdravé. Ve slumech neexistuje svoz odpadků, není tam kanalizace a často ani nezávadná pitná voda. Logickým krokem tak bylo začít řešit i kvalitu životního prostředí.

Děti ve slumech
Zdroj: www.feedingindia.org

Nadace Asha se již více než 35 let zaměřuje na zlepšování podmínek ve slumech v Dillí. Jejich činnost se rozšířila na více než 95 slumových kolonií, kde pomáhají přibližně 700 000 lidem. Asha poskytuje základní zdravotní péči, vzdělání a podporu pro finanční začlenění, což obyvatelům slumů umožňuje zlepšit své životní podmínky a vyhlídky do budoucna.

V posledních letech nadace Asha zavedla několik nových iniciativ, jako například program „Love and Lunch“, který poskytuje výživu a sociální podporu opuštěným starším lidem. Dalším významným krokem je rozvoj IT center ve slumech, což pomáhá překlenout digitální propast a zvyšuje šance mladých lidí na lepší budoucnost. V roce 2024 bylo například otevřeno nové IT centrum v komunitě Peeragarhi, které poskytuje přístup k moderním technologiím a vzdělávání.

Vzdělávání jako nejdůležitější aktivita

Dalším problémem bylo, že pozemky pod provizorními obydlími oficiálně nepatřily jejich obyvatelům. I proto bylo obtížné domoci se veřejných služeb nebo postavit trvalejší budovy, které by poskytovaly alespoň základní útočiště před deštěm, horkem nebo chladem. Asha tak začala obyvatele učit, jak komunikovat s úřady, jak psát různé žádosti a domoci se tak nejenom vylepšení, která si sami nebyli schopni zařídit, ale také vlastnických práv k pozemkům, na nichž jejich chýše stojí.

Vzdělávání ve slumech
Zdroj: www.who.int

Vzdělávání je obecně jednou z nejdůležitějších aktivit nadace Asha. S pomocí dobrovolníků a darů poskytuje bezplatné vzdělání dětem a dokonce, ve spolupráci s různými vzdělávacími institucemi, i stipendia na vysokých školách. Tyto postupné a drobné krůčky ve výsledku významně zlepšují kvalitu života i vyhlídky zhruba půl milionu lidí žijících ve slumech, kde nadace působí.

Inspirace i pro soukromé firmy

Doktorka Martinová byla za své úsilí oceněna nejen dobrým pocitem, že změnila k lepšímu životy tolika lidí. V roce 2002 ji indická vláda vyznamenala řádem Padmashree, což je čtvrté nejvyšší civilní vyznamenání. Asha také pokračuje ve své snaze o posílení práv obyvatel slumů, včetně získání vlastnických práv k půdě, což je klíčové pro zlepšení jejich životních podmínek. Vzdělávací programy nadace se zaměřují na všechny věkové skupiny, od základních škol po univerzity. V roce 2023 nadace dosáhla významného milníku, když první dívka ze slumů získala plné stipendium na University of Queensland.

Vzdělávání žen
Zdroj: www.feedingindia.org

Bylo by dobré, kdyby se firmy a korporace inspirovaly při vývoji svých vlastních programů společenské odpovědnosti. Zároveň by bylo skvělé, kdyby se lidé naučili pomáhat i mimo záchvaty dobročinnosti o Vánocích – a to nemusí být na druhém konci světa. I drobná pravidelná pomoc může dlouhodobě přinést významné výsledky. Jak praví staré české přísloví: častá krůpěj i kámen proráží.

Zdroje:

Sdílejte :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *