Festival Malá inventura

Dagmar Kantorková: S projekty se roztrhl pytel a my jsme pro ně takovým startupem na jejich cestě

Když jsem se s Dagmar setkala poprvé, její pozitivní energie byla naprosto nakažlivá. Měla jsem možnost poslechnout si, čemu všemu se zvládá věnovat a komu už pomohla realizovat jeho plány. Je totiž ředitelkou neziskovky Nová síť, která se zaměřuje nejen na kulturní networking, ale také na poskytování bezplatných konzultací v oblasti produkce, grantů a financí. Za poslední roky došlo k výraznému rozšíření aktivit a programů, což Novou síť posunulo ještě dál.

Můžeš stručně popsat, čemu se nyní v Nové síti věnujete?

Fungujeme ve čtyřech hlavních oblastech: umění, vzdělávání, arts advokacii a networking. Díky našemu programu Art-In-Res, který má již mezinárodní přesah, pomáháme umělcům z celého světa realizovat projekty v českých regionech. Naše síť poskytuje platformu pro kulturní spolupráci, a to nejen mezi jednotlivými subjekty, ale i mezi městy a obcemi. Nově jsme také spustili ART GATE, vzdělávací program zaměřený na technické dovednosti, jako jsou práce se světlem, zvukem a videem, což je velmi žádané hlavně v menších městech.

Společně se vzděláváme, pořádáme celoregionální meetingy na různá aktuální témata, vybíráme společně ceny Česká divadelní DNA a pořádáme festival Malá inventura. S partnery jsme si dále i oporou v různých kauzách a podílíme se na jejich řešení.

Cenu Česká divadelní DNA za mimořádný dlouhodobý přínos, získal Festival …příští vlna/next wave…
Cenu Česká divadelní DNA za mimořádný dlouhodobý přínos, získal Festival …příští vlna/next wave…

V jakém smyslu funguje networking těchto projektů?

Například pomocí celoregionálních setkávání. Je velmi důležité, aby se tu vytvářela otevřená platforma těchto organizací. Aby se potkávaly profesně, předávaly si zkušenosti a vzájemně se inspirovaly. Z dalších činností máme například program pro čerstvé absolventy uměleckých škol „Nová krev na scéně“, kdy se jim snažíme zajistit produkční asistenci jejich představení, poskytujeme jim bezplatné konzultace nebo jim nabízíme možnost účastnit se bezplatně workshopů Nové sítě. A věřím, že zajímavé je pro ně i možnost účinkovat na festivalu Malá inventura, kde se potkávají s velkým množstvím českých a zahraničních promotérů. Srdcovkou je i vzdělávací program technických dovedností ART GATE behind the scenes.

Můžeš rozvést, o co jde v projektu ART GATE?

Jde o několik systematických vzdělávacích kurzů technických dovedností ve světle, zvuku a videu. Maximální důraz klademe na srozumitelnost, a především na praktickou stránku. V podstatě takovým společným jmenovatelem je minimum teorie – maximum praxe. Garanty projektu jsou profíci v oboru s třicetiletou praxí – Petr Voříšek a Jan Duben. Vlastně jsou to takové master classy, kde se předává know how.

Zájem je o ně obrovský, hlavně z regionů, kde chybí technické dovednosti a je nutné si najímat externí pomoc, což je často nákladné. ART GATE má tedy praktický význam – lidé, kteří absolvují naše kurzy, získají nejen technické znalosti, ale i odborné certifikace, jako například vyhlášku 50.

Co se tam účastníci učí?

Na základním kurzu, který trvá tři dny, se setkají se základy svícení, zvučení i práci s videem, mohou si udělat vyhlášku 50. Ta je opravňuje nakládat s elektrickým zařízením. Ode mě dostanou administrativní rady ohledně faktur, pojištění, tipů smluv atd. Dva dny vše zkoušíme, procvičujeme a třetí den staví podium, světla, chystají zvuk a vyzkouší si vše – od vykládání auta, přes stavbu scény, základního nasvícení i nazvučení. Prostě je naučíme „rozehrát“ vlastní akci.

Dreamy Walking s tvůrčí základnou v pardubickém Offcity; foto: Michael Lozano
Dreamy Walking s tvůrčí základnou v pardubickém Offcity; foto: Michael Lozano

Jak se tvoje práce vyvíjí v roce 2024?

V roce 2024 se zaměřujeme na rozšíření našeho programu Nová krev na scéně, který pomáhá čerstvým absolventům uměleckých škol. Každý rok vybíráme několik projektů, kterým poskytujeme roční podporu – ať už jde o produkci, financování nebo propojení s promotéry. Program Pralin pak propojuje kulturní scény Prahy a Berlína, což otevírá nové příležitosti pro mezinárodní spolupráci​.

Zástupci a zástupkyně Českého kulturního networku Nová síť za poznáním přírodního dědictví Norska
Zástupci a zástupkyně Českého kulturního networku Nová síť za poznáním přírodního dědictví Norska

Zdroje:

Sdílejte :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *