Vzdušné větrné energetické systémy (AWES) jsou novým druhem technologie pro získání větrné energie z obnovitelných zdrojů. Drahé, těžké věže a rotory větrných turbín jsou v tomto konceptu nahrazeny lehkými postroji a letouny. AWE turbíny by mohly představovat kvantový skok kupředu. Poznatek, že nejslibnějšími AWE systémy nejsou vlastně pozemní turbíny, ale létající draci, upravené padáky, bezpilotní letouny či vzducholodě, je známý již několik let, avšak holandská společnost Ampyx Power je prvním startupem, který uvedl tento koncept do praxe.
Existují dvě formy AWES. V té první generuje létající drak energii skrze napětí vytvořené v jeho postroji, načež jej přesune do elektrického generátoru na zemi. Toto schéma je označováno jako „pozemní plán”.
Ve druhé formě („plán moucha”) jsou na tělo dronu umístěny malé větrné turbínky, vyrábějící za letu elektřinu, která je na zem přenášena pomocí vodivého lana.
Strategie společnosti Ampyx Power je zaměřena především na větrné elektrárny u vody. Tradiční pobřežní větrné elektrárny jsou postaveny na točivých momentech. Po několika letech se kvůli těmto neustálým kroutícím pohybům uvolní základy turbíny a elektrárna přestane fungovat. Tím, že k výrobě elektřiny není u letounů těchto točivých momentů potřeba, se značně zvyšuje produktivita výroby. Draci létají ve výškách nad 500 m, kde je vítr silnější a stabilnější.
„AWES fungují ve vysokých nadmořských výškách a vytvářejí elektrickou energii. Propojují již známé obory z elektrotechniky a kosmického průmyslu, jako je například design elektrických strojů, aeroelasticitu, mechanické ovládání, s novými a netradičními disciplínami, které souvisejí s dynamikou dronů a létajících draků,” vysvětluje letecký inženýr a astrofyzik Gonzalo Sánchez Arriaga.
AWES k fungování potřebují o 90 % méně materiálů a jejich nasazení a provoz jsou levnější než u tradičních větrných turbín, které mohou v závislosti na typu turbíny stát mezi 320 000 a 3 miliony liber (v přepočtu přibližně mezi 9 až 90 miliony korun českých).
Nizozemská společnost Ampyx Power věří, že v malých, lehkých a rychlých zařízeních, co se snadno instalují a přemisťují, se skrývá obrovský potenciál. Díky této technologii by se větrná energie mohla postupně připojit k hlavním zdrojům energie. „Je docela možné, že za deset let pojedete po dálnici a místo obrovských kovových větrných turbín uvidíte hromadu létajících draků nebo letadélek, které vysoko ve vzduchu krouží v pravidelných smyčkách a po celou tu dobu vytvářejí energii.” dodává Michael Kruijff, vedoucí vývoje produktů z Ampyx Power.
Napsat komentář