Do programu se mohou hlásit nejen firmy se sídlem nebo provozovnou v Jihomoravském kraji s maximálním obratem 10 milionů korun, ale také fyzické osoby, které mají v případě udělení podpory povinnost založit v regionu společnost. Úspěšný žadatel získá od města až 70 procent celkových nákladů projektu, zbývajících 30 procent si příjemce hradí sám.
„Startupy nemusí vznikat jen v garážích. Brno má obrovský potenciál ve svých univerzitách a vědeckých pracovištích. Věřím, že je tam spousta skvělých projektů, které mohou uspět i komerčně,“ vyzývá ředitel JICu Petr Chládek a jako příklad uvádí firmu AI|ffinity, kterou loni založil Thomas Evangelidis z CEITECu. Z minulé výzvy programu pro ni získal grant ve výši téměř 800 tisíc korun a spolu s tím i odbornou podporu konzultantky JICu Veroniky Štěpánkové.
K vyplnění žádosti musí žadatel natočit minutové video, v němž svůj startup představí. V dalším kole pak bude mít za úkol svůj projekt odprezentovat porotě složené ze zkušených podnikatelů, konzultantů a zástupců města.
„Kromě finanční podpory budou mít úspěšné firmy k dispozici i naše konzultanty. Pomůžou jim lépe uchopit byznysovou stránku projektu,“ upřesňuje podmínky manažerka programu Zuzana Hadašová z inovační agentury JIC.
„Brno je příkladem města, které na podporu vědy, výzkumu a inovací sází dlouhodobě. Pokud chce být atraktivním místem pro kvalitní život, tak potřebuje mezinárodně úspěšné firmy – ty pak vytvářejí pracovní místa, zvyšují prestiž a lákají špičkové specialisty,“ domnívá se náměstek primátorky města Brna Tomáš Koláčný a dodává: „A podhoubí pro jejich vznik tu je – to potvrzují třeba i výsledky programu Brno Ph.D. Talent, jehož prostřednictvím jsme od roku 2009 podpořili už více než 230 talentovaných mladých vědců místních univerzit.“
O významu podpory inovací a startupů v regionu je přesvědčen i radní Jihomoravského kraje Jiří Hlavenka:
„Jednou z prvních velkých překážek u nových firem v jejich cestě za slávou je nutnost vytvoření funkčního prototypu, který ověří jejich záměr a učiní firmu důvěryhodnější, například pro investiční financování. Program Prototypuj a ověřuj překonává tuto bariéru. Navíc, výsledky jeho minulých ročníků, které vedly k vzniku rostoucích firem i nových výrobních programů, jasně prokazují jeho užitečnost.“
Napsat komentář