Žijeme ve světě úžasných technologií. Lidstvo se před zhruba stoletím poprvé vypravilo do vzduchu a zrovna nedávno jsme slavili šedesát let od prvního letu do vesmíru. Dnes je oběžná dráha plná družic, které slouží k všemu možnému, od šíření televizního signálu po přesné určování polohy pomocí GPS. (Tato technologie byla mimochodem sama o sobě plně zpřístupněna civilním uživatelům před pouhými sedmnácti lety a dnes je v každém průměrném smartphonu.) Jenže svět nemění jen ty převratné vynálezy. I obyčejná manuální vodní pumpa dokáže k lepšímu změnit život milionů lidí, jak ukazuje příběh firmy KickStart (neplést s Kickstarterem).
Tato firma se inspirovala konceptem tzv. odpovídající technologie (appropriate technology), který poprvé popsal ekonom Ernst Friedrich Schumacher. Ten ji ale ještě takto nenazýval. Jde v zásadě o snahu, aby technologie byla využitelná v malém měřítku, aby nebrala lidem práci, byla efektivní ve využívání energie a celkově přátelská k životnímu prostředí a v neposlední řadě také pocházela z místních zdrojů. A jeden ze zakladatelů firmy, Martin Fischer, se totiž vydal díky Fullbrightovu stipendiu do Keni právě tento koncept a hnutí okolo něj studovat.
Původně ApproTEC
Tam potkal Nicka Moona, který pracoval pro mezinárodní rozvojovou charitu Dobrovolná služba v zahraniční (Voluntary Servise Overseas). Oba muži se spřátelili a princip lokálně vyráběné a dostupné jednoduché technologie, která ale řeší problémy místních obyvatel, je oslovila. V roce 1991 tak založili již zmíněnou společnost, která se původně jmenovala ApproTEC, což je mix anglických slov popisující její hlavní myšlenku. Jejím mottem je „nástroje k odstranění chudoby“ a tím nástrojem je obyčejná pumpa.

Zdroj: kickstart.org
Startup na principu pumpy, to je KickStart
Nám to bude znít jako z jiného světa, ale pro mnoho malých afrických farmářů je jakákoliv zavlažovací technologie malý luxus. Přitom podle odhadů by správné zavlažování mohlo výnosy zvýšit až o polovinu. To samozřejmě krom zvýšené potravinové bezpečnosti a tím i politické stability přináší i lepší výdělky právě těm malým producentům. Moderní závlahové systémy si mohou totiž dovolit jen velké společnosti. Jsou drahé na pořízení a také na provoz a údržbu. Mnoho malých farmářů navíc obdělává poměrně malá políčka, kde by se ani instalace komplexního závlahového systému nevyplatila.
Řešení KickStartu je jednoduše geniální, prostá pumpa s hadicí poháněná lidskou silou.
Je na výběr ze dvou modelů. Menší ruční pumpa dokáže zavlažit až 5 000 metrů čtverečních pole denně a větší na nožní pohon pak až 8 000 metrů čtverečních. Sama společnost se ve své výroční zprávě z roku 2016 chlubí tím, že dosud prodala 300 000 pump, čímž pomohla z pasti chudoby více než milionu lidí a umožnila vyprodukovat jídlo až pro 11 milionů.
Společnost navíc opravdu dbá na to, aby celé její působení pomáhalo tam, kde svůj výrobek prodávají. V Keni, kde firma začala působit a kde má dodnes také ústředí, postavila tzv. inovační hub. Ten zaměstnává místní inženýry a techniky, kteří vymýšlejí nové a lepší výrobky. Ty se pak vyrábějí také v Africe, čímž dávají práci dalším stovkám lidí. KickStart se sám chlubí tím, že vytvořil již 200 000 pracovních míst.

Zdroj: kickstart.org
Rozvojová pomoc v místě, kde je potřeba
Jistě, může se nám to zdát primitivní. Copak by nebylo lepší jim v rámci rozvojové pomoci dodat elektřinou či naftou poháněné pumpy a zavlažovací potrubí? Právě to je představa, kterou se hnutí odpovídající technologie snaží vyvrátit. Tím, že celý výrobní řetězec zůstává v místě, kde se produkt prodává, pomáhá vlastně dvakrát. Navíc jsou takové pokroky trvalejšího rázu.
Rozvojová pomoc samozřejmě i nadále zůstane důležitou součástí řešení chudoby ve světě minimálně z krátkodobého hlediska. Koneckonců, firmy jako je KickStart, nemohou všechno vyřešit za den. Z dlouhodobého hlediska ale možná bude vytvoření funkčních tržních mechanismů na místní úrovni daleko prospěšnější.
Tagy: Afrika projekt rozvojové země zemědělství
