Při pohledu na veškeré moderní technologie kolem nás i na stále dokonalejší umělou inteligenci nás možná napadá, že budoucnost nastává už dnes. Je vcelku ironické, že zatímco internetový obchod Mall.cz testoval doručování zásilek drony, došlo na opačné straně planety ke znepokojivému incidentu. Naprogramovaný robot vymkl kontrole, rozbil skleněnou přepážku a zranil jednoho člověka. Jak správně kontrolovat umělou inteligenci? A máme na to vůbec právo?
Doba technická
Mall.cz není jedinou společností, která tento odvážný krok – tedy ozkoušet doručování balíků pomocí dronů – podnikla. Malé bezpilotní letouny byly úspěšně testovány již firmami jako Amazon nebo DHL a pozadu nezůstala ani velmi moderní Švýcarská pošta. Podle společnosti Mall.cz by mohly drony roznášet zásilky do dvou kilogramů, které tvoří přibližně 80 % všech objednávek.
Zhruba ve stejnou dobu, kdy přišel internetový obchod Mall.cz s tímto prohlášením, došlo ve městě Šen-čen v Číně k incidentu, který budou mnozí považovat za „vzpouru strojů“.
Ano, zní to trochu jako sci-fi, nicméně čínský robot Chuppy, výrobek společnosti Beijing Science and Technology, znenadání rozbil skleněnou přepážku, jež ho oddělovala od návštěvníků, a poranil jednoho člověka. Nic katastrofického se sice nestalo, avšak selhání umělé inteligence nás děsí zase o trochu víc.

Jsou umělé inteligence spíše přínosem či zkázou?
Zabijácké stroje (?)
I když se většině z nás může zdát, že „vraždící stroje obdařené umělou inteligencí“ jsou jen otázkou vědecko-fantastické literatury, není to tak úplně pravda. Je zcela běžné, že jsou větší (kupříkladu armádní) drony vybaveny složitým systémem autopilota.
Zatímco jedni tomuto technologickému pokroku tleskají a dodávají, že se tak omezí množství lidských pochybení, jiní jsou na vážkách. Odpůrci umělé inteligence často tvrdí, že žádný stroj se nevyrovná lidskému způsobu uvažování.
Stačí si například vzpomenout na rok starou nehodu v německé automobilce, kdy byl jeden ze zaměstnanců – jenž byl pověřen údržbou tamních přístrojů – rozmačkán montážním robotem. Nakonec se ukázalo, že chyba byla na straně mladíka, jelikož nedodržel bezpečnou vzdálenost od bezchybně naprogramovaného stroje.
Je ovšem pravděpodobné, že kdyby zařízení ovládal člověk z masa a kostí, stačil by včas zareagovat a mladík by ještě žil. Stroj totiž rozdíl mezi živou bytostí a plechem nepoznal.
Kontrolovat ano, ale jak?
Mnohem závažnější je otázka kontroly umělé inteligence například u vojenských bezpilotních letounů (které mohou zmařit mnohem více životů) či chytrých automobilů, které se po vozovce budou moci prohánět bez asistence člověka. Je sice hezké představit si, že cestou do práce nebudeme muset sledovat vozovku a budeme si moci číst, ale co když se takový vůz „zblázní“ podobně jako robot Chuppy?
Je tady ale ještě další hledisko, které musíme brát v potaz – etika.
Máme vůbec právo kontrolovat umělou inteligenci? Do jaké míry? A kdo bude za případné selhání umělé inteligence vlastně stíhán? Podobné otázky si kladou i odborníci z firem, kterých se rozkvět umělé inteligence nejvíce týká.
Společnosti jako Google, Amazon, Facebook, IBM či Microsoft založily společnými silami organizaci na kontrolu vyspělých technologií s ambiciózním názvem Partnership on Artificial Intelligence to Benefit Peoeple.
Umělá inteligence trápí nejen velké firmy, ale také světové lídry. Dopady moderních technologií se řeší jak na půdě Bílého domu, tak v Evropské komisi. Nejvíce se o tuto oblast zajímá institut IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers), který je hlavní světovou organizací pro kontrolu technologií.

Stroje jsou děsivější než lidé. Nebo si dokážete představit, že jednou v našich životech mohou “nahradit” lidi?
Inteligentní vraždící stroje
IEEE se ovšem obává – spíše než inteligentních vraždících strojů – případné nedokonalosti umělé inteligence. Přece jen dáváme strojům možnost pilotovat letadla, řídit auta či rozhodovat o tom, na koho vystřelí samonaváděcí střelu. Selhání by mohlo mít katastrofické následky.
Avšak po nedávných seminářích a schůzkách na téma umělá inteligence a její kontrola se zdá, že odpovědi na všechny etické i praktické otázky budeme ještě nějakou dobu hledat. Pochybnosti o tom, kam náš vývoj směřuje, jsou ovšem na místě. I když vzpouru strojů zatím čekat nemusíme.
Zdroje: byznys.ihned.cz/c1-65524970-budoucnost-na-dosah-cesky-e-shop-mall
mashable.france24.com/mashallow/20161121-xiao-pang-robot-chinois-accident
Tagy: inteligence peníze projekt robot roboti startup Starty stroje technologie umělá inteligence umění vzpoura
