This Person Does Not Exist (v překladu tato osoba neexistuje) – tak se jmenuje stránka, která generuje obličeje neexistujících lidí. Za webem stojí softwarový inženýr Uberu Phillip Wang, který použil technologii od společnosti Nvidia a sestrojil algoritmus, který pomocí 512 vektorů sestaví obličej neexistující osoby. V budoucnu by umělá inteligence mohla nahradit například herce v reklamách.
Představte si, že je večer a vy s miskou chipsů sledujete film v televizi. Zrovna v té nejlepší části ho přeruší reklama. I když máte ve zvyku ihned přepínat, tentokrát to neuděláte. Na televizní obrazovku naskočí reklama, ve které hraje velmi dobře vypadající slečna. Když reklama skončí, objeví se text: „Herečka v reklamním spotu je neexistující osobou a byla vygenerována umělou inteligencí.“ Dočkáme se něčeho takového?
Počítačová neuronová síť
StyleGAN, to je nejmodernější umělá inteligence, díky které může tato technologie fungovat. Netvoří pouze obličeje, ale i auta, místnosti nebo zvířata. Realisticky vypadající tváře lidí jsou však nejtěžší. Neuronová síť rozklíčuje aspekty fotografie a naučí se vytvářet nové snímky. Trénuje nejdříve s velmi nízkým rozlíšením (např. 4 x 4) a postupně přidává vrstvy až do vzniku kvalitních velkých obrazů (např. 1024 x 1024).
Generovaní herci bez nároku na honorář
Nereální herci v reklamách jsou zřejmě ještě vzdálenou budoucností, nicméně již nyní fanoušci anime komixů využili StyleGAN k vytvoření obličejů nových postav. Díky algoritmu by tak nebylo nutné najímat herce, vše by zvládla umělá inteligence. A zadarmo!
The StyleGAN anime face interpolations are solid:
– https://t.co/JtzWaQ1rLT
– https://t.co/dl5AqXYqlc
– https://t.co/FaldMdAbyQ pic.twitter.com/7T7hoCDXMg— 𝔊𝔴𝔢𝔯𝔫 (@gwern) February 12, 2019
Šilhající lidé?
Nabízí se otázka, jak kvalitní algoritmus je. Není výjimkou, že lidé na fotograficích šilhají nebo mají podezřelé počty zubů. Mnoho obrázků vypadá jako po nepovedeném zásahu grafika. Na druhou stranu spousta lidí vypadá velmi přesvědčivě, a rozhodně byste je nerozeznali od reálného člověka. Co kdybyste však poznali sami sebe? Opravdu se to nemůže stát?
Zdroje:
https://thispersondoesnotexist.com
https://www.lyrn.ai/2018/12/26/a-style-based-generator-architecture-for-generative-adversarial-networks/
https://www.flowee.cz/civilizace/5997-potrebujete-anonymni-tvar-do-reklamy-aplikace-vam-ji-vygeneruje
Úvodní fotografie: www.pixabay.com
Tagy: reklama technologie umělá inteligence
