Mileniánky, tedy ženy do třiceti let, se rozhodly změnit svými projekty svět k lepšímu. Záběr jejich nápadů je široký. Od pomoci lidoopům až pro rady matkám s mnoha dětmi.
Získat finance na podporu orangutanů na Borneu, zejména pokud jste mladá žena na testosteronem prosycené soutěži startupistů, může být velmi denervující. Zrealizovat svůj nápad se ale povedlo Natalii Kyriacou, zakladatelce projektu My Green World.
Zde je mobilní aplikace projektu:
Našla si vlastní cestu, jak takzvaně uspět ve světě ovládaném muži. “Chtěla jsem z takového prostředí vystoupit. Byl to samý muž a zastrašující přístup,” řekla pro The Guardian osmadvacetiletá tmavovláska.
Nehonit se za ziskem
Chtěla uspět v sektoru, který se nehoní jen za ziskem a zlatými platebními kartami. Sama se stává v australském Melbourne součástí rostoucí komunity podnikatelů, kteří se nepachtí jen za penězi a chtějí pomoci ve světě řešit problémy – sociální, kulturní, zelené nebo ekonomické.
Přitom nechtějí, obrazně řečeno, viset u státního struku a čekat na proud peněz ze státního rozpočtu.
Hodlají spustit projekt, jenž si na sebe vydělá, je udržitelný a polovinu zisku dává zpět na jeho další rozvoj.

Záchrana slůněte. Přišel o matku kvůli pytlákům v Keni (Foto: www.facebook.com/mygreenworldAU)
“My Green World je partnersky propojen s dalšími 18 mezinárodními neziskovými institucemi. Má posílit globální komunitu a obnovit přírodní svět. Změnit status quo. Využít aktivismus a dosáhnout hmatatelných výsledků při ochraně divoké přírody,” uvedla Natalie Kyriacou na stránkách projektu. Mobilní aplikace pak propojuje všechny tyto aktivity.
Spíše mladší lidé
I když neexistují přesná čísla k genderovému rozložení těchto startupů, jež nejsou pouze orientované na zisk, lidé z tohoto sektoru tvrdí, že je rovnoměrně zastoupen muži i ženami.
Ale jedná se více o mladší lidi, takzvané mileniány ve věku 16 až 36 lety, kteří zakládají projekty s celospolečenským dopadem, uvedl britský deník The Guardian.

Orangutani přicházejí o prales na úkor plantáží na produkci palmového oleje (Foto: www.facebook.com/mygreenworldAU)
Výchova dětí
Osmadvacetiletá Natalie o projektu hovoří jako o hybridním, který má pomoci dát dohromady lidi a peníze, jež se snaží pomáhat ohrožené přírodě. Také chce o problematice ohrožených druhů hovořit s dětmi a mladými lidmi a do projektu je zapojit. Na projekt přišla, když před třemi lety viděla na Borneu, jak mizí původní prales a vytlačují ji plantáže s olejovou palmou.
Projekt rozjela poté, co prodala auto, vypůjčila si od rodičů a využila také crowdfunding. “Nezačala jsem My Green World, abych zbohatla. Ale abych něco změnila,” vysvětlila mladá podnikatelka.
Přitom na živobytí si vydělává v PR a marketingu na volné noze.
Jen v Austrálii je sociálních projektů na 20 tisíc. Více než třetina z nich, 35 procent, pomáhá lidem s nějakým postižením.
Tašky pomáhají starším
Samantha Jockelová už v roce 2007 rozjela projekt Biddy Bags, která zase pomáhá stárnoucím ženám prodávat tašky. V té době měla šestitýdenní dítě. Nejdůležitější ale je, že jim dává pocit užitečnosti a společnosti druhých.

Samantha Jockelelová uprostřed (Foto: awhitecarousel.com)
“V té době takové projekty nebyly módní a také bylo velmi těžké takový projekt rozjet,” uvedla. Některé ženy si výrobou tašek vydělali až 15 tisíc australských dolarů ročně.
Samantha, jež má nyní už tři děti, nejmladšímu jsou dva roky, ve třiatřiceti rozjíždí další projekt. Zatím zejména facebookový projekt School Mum (má 340 tisíc přátel). Ten má radit hlavně matkám s dětmi školou povinnými.
“School Mum je sice komerční projekt, ale zatím osmdesát procent všeho co děláme, je zdarma,” vysvětlila. Podařilo se získat deset tisíc dolarů na kliniku v Kambodži a 45 tisíc dolarů pro dvě rodiny ve finanční nouzi.
Zdroje: www.mygreenworld.org/
awhitecarousel.com/2010/biddy-bags-knitting-nannas-social-enterprise/
design.human.org.au/biddy-bags/
www.facebook.com/mygreenworldAU
Tagy: lidé mileniánky nápad peníze pomoc práce projekt projekty Starty úspěch vize záchrana žena ženy život
