Odpověď na to, jak nás mobilní aplikace může vzít off-line na hrady, zámky, do lesů nebo na sportovní hřiště dostaneme od aplikace s názvem LiSApp, vyvinutého neziskovým projektem Life is Skills. Mobilní aplikace pomáhá dětem sbírat body za mimoškolní aktivity. Hráči od 6 let dostávají příležitost znovu objevovat kouzlo kultury, sportu, cestování a dalších aktivit, které aplikace nabízí, a zároveň možnost vyhrát zajímavé ceny v podobě zájezdů, sportovního vybavení nebo adrenalinových zážitků.
Psal se rok 2017 a viděli jsme to všichni. Pokud už byly děti venku, tak v ruce držely mobil a hlavní jejich aktivitou bylo a je focení selfíček na sociální sítě. Žádný zážitek skutečně neprožívají a nemají ani motivaci se hýbat.
Na začátku byli jen tři kamarádi, kteří chtěli vzbudit nejen v dětech zájem o nejrůznější aktivity. Vymyslet pravidla hry a doladit ji do nejmenších detailů trvalo tři roky.
Cílem hry je sbírat body. Ty hráči dostávají za projevenou aktivitu, kterou si mohou samy vybrat podle svých zájmů. Například vyrazí do knihovny, kde si půjčí knihu nebo zahrají společenskou hru, pak si mohou načíst bod. Podobně to funguje i jinde. Úspěch není podmíněn vědomostmi, fyzickou zdatností či talentem, ale především pílí zúčastňovat se aktivit.
I v off-line světě může být zábava
Vše začíná registrací. Ta je vymyšlená velmi důmyslně, jak s ohledem na ochranu osobních dat, tak i na informovanost rodičů. Po registraci se hráč snadno přihlásí do uživatelského prostředí, kde již vidí veškeré informace o svých bodech, může si prohlédnout mapu čipů, přehled akcí a podobně. A nastane čas body sbírat.
Hra je pro všechny hráče od 6 let. Ale hlavní cílovou skupinou jsou děti, kterým je důležité ukázat, že skutečnou zábavu prožijí mimo virtuální svět.
Čipy najdeme na různých místech, sportoviště, knihovny, muzea, hrady i cíle v přírodě. Hráč se přihlásí do mobilní aplikace LiSApp, a jakmile místo nebo aktivitu navštíví, pomocí mobilu načte virtuální bod. Za svou aktivitu tedy sbírá body. Používá technologii NFC, což je vylepšená obdoba QR kódů. Každý čip má svou přesnou lokalitu a bodovou hodnotu. Nehodnotí se dovednosti hráčů, ale sbírání bodů je motivuje k aktivitě a vytrvalosti. Uživatelé z aplikace vidí, jakou pozici jim telefon vysílá a jaké body jsou v okolí.
I hráč může rozhodnout o tom, kde se umístí čip
Aktuální seznam je dostupný v uživatelském prostředí, na které se dostanete z webových stránek přes sekci Moje hra. Nejvíc bodů je zatím na Chomutovsku, najdete je, ale už i v Praze či Ostravě. Připravené jsou body i pro organizátory jednorázových akcí. Počet míst není nijak limitován, cílem je rozmístit čipy po celé České republice. Na webových stránkách mají všichni včetně dětí možnost navrhovat místa, kam by si přáli čipy umístit. Místo musí být vždy spojeno s nějakou aktivitou, to je podstata hry.
Načtení bodu zabere velmi krátký čas, ve webovém prostředí si hráč zkontroluje aktuální bodový stav, zjistí, jak si vede v porovnání s ostatními, ale to je vše. Nic je nenutí tam zůstávat delší dobu, než je potřeba: nemohou si tam navzájem chatovat, sdílet snímky. Naopak, pokud chce být hráč úspěšný, musí vyrazit za další aktivitou.
Projekt je virtuální, takže je určen pro celou republiku. Vše nyní záleží na fyzických možnostech týmu Life is skills, zjistily Starty.cz. Další rozvoj záleží na tom, zda se podaří získat finančně silné partnery.
„Hra se pěkně rozeběhla, účastníků přibývá a míst, kde je možné body načíst, je také stále více,“ uvedl pro Starty.cz jeden zakladatelů projektu.
Stačí si vybrat: seznam aktivit je rozmanitý
Pak už je jen na dětech a jejich rodičích, aby se hra neproměnila v prostou honbu za body, ale šlo i o prožitek. Důmyslné rozložení čipů myslí na hráče tak, aby si je soutěžící museli zasloužit. Jeden je například v jirkovské městské věži, další ve věži kláštereckého zámku, tak aby si k němu museli vyšlápnout schody. V knihovně si tak například musejí vypůjčit knihu nebo si zahrát deskovou hru.
Dostanete bod v Aquasvětě za návštěvu bazénu, ve sportovních klubech za zvládnutí tréninku, ale také v lesích v okolí Chomutova za procházku, na hradech po prohlídce a podobně. Čipy nejsou nikde schované, není cílem je hledat. Vždy jsou dobře viditelné. Daný bod si může účastník načíst jen jednou denně, ale různých bodů v odlišných aktivitách může za stejnou dobu nasbírat hned několik.
Výhry na vás čekají nejen na konci sezony
Nové destinace jsou doplňovány v průběhu celého ročníku soutěže. Například v Praze začal projekt spolupracovat s Vinohradským divadlem. Čipy najdete ale i v Ostravě a celý tým doufá, že se brzy přidá Plzeň, Karlovy Vary, a Sokolov….
Hráči si díky široké variaci aktivit možnost vybrat tu, která by je zaujala, a možnosti se stále rozšiřují.
V následujících měsících na účastníky hry čeká spoustu novinek, jako například příležitostné soutěže a výzvy tak, aby děti neměly jen vidinu výhry na konci sezony. Počítá se i s možností modulů pro kluby, aby mohly soupeřit mezi sebou, nikoliv v tradičních zápasech, ale ve sbírání bodů, tedy v docházce na tréninky.
„Už dnes z ohlasů víme, že díky aplikaci to nejsou rodiče, ale děti, kdo plánuje výlety,“
vysvětlil Petr Káš jeden ze zakladatelů projektu.
Jde o celoroční hru, každá soutěž bude trvat od 1. září do 31. srpna. Hráči se mohou zaregistrovat a začít sbírat body kdykoli, záleží jen na nich, jak moc budou aktivní. Na konci dojde k vyhlášení nejlepších hráčů. Soutěží se o atraktivní ceny, například zájezd, sportovní potřeby, vstupenky na sportovní akce.
Hra by v původní myšlence mohla být upravená třeba pro celé rodiny, dospěláky nebo pro seniory. „Navíc se dál snažíme zdokonalovat. Teď přemýšlíme nad plánem, jak ohodnotit činnosti, které mezi sebou vymyslí děti samy. Jistě bude narůstat počet míst s čipy, přibývat zajímavých aktivit. Vše musí být pro účastníky zajímavé, atraktivní, ale bezpečné. To je náš cíl,“ doplnil Petr Káš.
Zdroje:
www.lifeisskill.cz
www.mostecky.denik.cz/
Tagy: český nápad digitální detox neziskový projekt příroda výlet
