Ohrožené druhy zvířat jsou na tom nejlépe tam, kde není mobilní signál, prokázala studie brazilských biologů. Zjištění se může použít jako vodítko pro ochranu zvířat na Zemi.
Mobilní signál a ohrožené druhy zvířat nejsou kamarádi. Vyplývá to ze studie brazilských vědců, která byla zveřejněna v časopise Biological Conservation. Vědci se zaměřili na výskyt 45 druhů středních a velkých savců v amazonských tropických pralesích. Jejich výskyt porovnali s distribucí vysílačů mobilního signálu, které lze považovat za nezpochybnitelné znamení postupující civilizace v Amazonii.
Z 18 tisíc záznamů o výskytu divokých zvířat (kromě přímých pozorování se počítají i záznamy z fotopastí) se pouze 18 procent vyskytovalo v místech, kde byl dostupný mobilní signál. U ohrožených druhů byla spojitost s civilizací ještě markantnější. Například u jaguárů. Ti byli zahlédnuti jen ve 4 procentech případů, kde si lze zavolat mobilním telefonem. Jinak řečeno, tam kde se vyskytuje pravidelně moderní člověk vybavený telefonem, jaguáři prakticky nejsou.
Studie tak jasně prokazuje negativní souvislost mezi lidskou činností a výskytem ohrožených savců. Lidé zvířata svou přítomností vytlačují z jejich přirozeného prostředí tam, kam civilizace ještě nepokročila.
Pomoci v další ochraně
Toto zjištění by mohlo pomoci lépe chránit ohrožené druhy, protože pokrytí mobilním signálem ukazuje aktuální stav lidské činnosti lépe než zavedený projekt Human Footprint Index, který bere v potaz dopravní infrastrukturu, noční osvětlení a hustotu osídlení a jejich vliv na ekosystémy. Index pracuje s daty pocházejícími z roku 2005, proto není tak aktuální, jako mapa mobilního pokrytí planety.
Nová studie ukazuje, že i místa, která byla dříve považována za nedostupná po silnici, nyní už dostupná jsou. S rozšiřování infrastruktury se zmenšuje výskyt ohrožených druhů, zejména savců. Index nebere v úvahu cesty, jež vznikly v souvislosti s výstavbou mobilní sítě a energetických zdrojů, jež jsou potřebné k jejich provozu.
Mobilní signál ukazuje vliv člověka
„Tato studie je první svého druhu, jež ukazuje, že pokrytí mobilním signálem může být použito jako jednodušší a moderní nástroj, který posuzuje vliv člověka,“ napsali autoři studie, i když připustili, že ani tento nástroj není dokonalý. Například nebere v úvahu přírodní parky a rezervace. Může být ale použit jako systém včasného varování pro ochranu oblastí, kde žijí vzácné a ohrožené druhy zvířat a zatím nejsou „znečištěny“ mobilním signálem. Řídit by se tím mohly i vlády jednotlivých zemí v rámci programů ochrany přírody.
Studii ocenil biolog Richard Schuster z kanadské univerzity Carleton jako další příspěvek k ochraně přírody. William Laurance z australské univerzity Jamese Cooka, jenž se podílí na aktualizaci indexu o dopadech lidské činnosti, dodal, že se jedná o další důkaz o tom, jak je příroda zranitelná a jak je důležité chránit před lidskou činností dosud nedotčená místa na Zemi.
„Myslíme si, že můžeme (donekonečna) jíst náš koláč, i když se to dotýká přírody. Ale to není pravda. Příroda potřebuje kus planety, kde bude sama,“ varoval metaforicky biolog a ochránce přírody Laurance.
Zdroje:
https://blogs.scientificamerican.com/extinction-countdown/no-cell-phone-reception-thats-good-news-for-jaguars/
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0006320717310212
http://sedac.ciesin.columbia.edu/data/set/wildareas-v2-human-footprint-geographic
Tagy: jaguár mobil ochrana zvířat příroda šelma studie zvíře
