Fotbal je globální fenomén. Točí se v něm obrovské peníze. Jenže tyhle hvězdné peníze se většinou nedostanou k těm nejpotřebnějším, pokud se zrovna některá z megahvězd světové nerozhodne svůj majetek využít ke zlepšení podmínek ve své zemi, tak jako to udělal třeba George Weah, vítěz zlatého míče a ocenění FIFA pro nejlepšího fotbalistu za rok 1995. Nejoblíbenější sport na světě ale přeci pomáhá i trochu jinak, a to díky společnosti Alive and Kicking, která vyrábí fotbalové míče.
Takových firem je samozřejmě hodně. Tahle ale vyrábí míče přímo v Africe. Dává stabilní práci tisícovce lidí v Ghaně, Keňi a Zambii. Tisíc pracovních míst ve třech zemích jistě není moc, Alive and Kicking ale pomáhá i jinak. Chudým dětem, které by jinak kopaly tak leda do plechovky nebo do hadráku, rozdala společnost celkem na 150 000 fotbalových míčů. To díky tomu, že si na jejich stránkách můžete koupit míč nejen pro sebe, ale i pro někoho, kdo by si jej jinak nepořídil.
Jde o obdobný princip, jako když si v některých restauracích u nás můžete kromě svého vlastního oběda objednat i oběd pro někoho dalšího. Za vaše peníze se pak nají někdo, kdo by jinak na teplé jídlo neměl, nejčastěji člověk bez domova. Tato forma přímé pomoci je, zdá se, čím dál populárnější. I po kapkách se však dá naplnit kbelík.
Možná největší dopad má ale program, v rámci něhož firma Alive and Kicking zaplatila školení tisícovce fotbalových trenérů. Ti teď kromě fotbalu děti učí o nebezpečí viru HIV ale také malárie. V Africe žije asi 25 milionů HIV pozitivních lidí a v Zambii je nakaženo asi 12,4 % populace. Na Afriku také připadá 90 % každoročních úmrtí na malárii. Tisíc fotbalových trenérů provádějících osvětu celková čísla určitě moc nezmění. Také ale mluvíme jen o jedné firmě. Kdyby bylo více firem podobně společensky odpovědných, výsledky by mohly být samozřejmě mnohem lepší.
Zdroje:
https://www.socialenterprise.org.uk/2016-winners
Tagy: Afrika fotbal neziskový projekt zaměstnání
