Mnoho lidí se nechává kremovat s žádostí, aby jejich popel byl rozsypán na louce a na tomtéž místě pak byl zasazen strom. I to je ale v dnešní době zakázané. Americká firma Recompose přišla s romantickou myšlenkou, která by přetvořila smrt v nový život. Tato novinka umožňuje nebožtíkům stát se doslova dalším životem, a to díky proměnění ostatků v kvalitní půdu. Tu pak pozůstalí mohou využít třeba při sázení květin, bylinek, koření i stromů.
„Viděli jsme v tomto hlubokém momentu příležitost něco vrátit zemi a znovu nás spojit s těmito přirozenými cykly,“ vysvětluje zakladatelka a ředitelka Recompose Katrina Spadeová.
V době rostoucího ekologického povědomí je taková idea zcela na místě. Měli bychom se zamyslet, zda nemůže být tradiční rozloučení se zemřelými důstojně zachováno, ale ve formě, která méně zatěžuje životní prostředí. Výsledkem zamyšlení společnosti Recompose a architektonického studia Olson Kundig je první moderní lidské kompostiště.
“Filosofií firmy je rozšířit myšlenku lidského kompostování do světa s cílem změnit emoční náboj kolem péče o smrt a přeměnit tak konec života na environmentální bohatství,” shrnuje důvody pro rozšiřování eko pohřební stylu společnost na svém webu.
Recompose původně vzniklo v roce 2016 jako čistě teoretický designový nápad. O tři roky později ale byl v americkém státě Washington schválen zákon umožňující kompostaci lidských ostatků. Účinnost zákona je nastavena až od května tohoto roku, kdy se tedy konečně stane tato myšlenka skutečností. Firma, sídlící ve městě Seattle (tedy ve státě Washington) momentálně hledá dostatek financí pro svou expanzi.
V čem spočívá výhoda?
Podle propočtů kompostování lidských ostatků (oproti obyčejné kremaci nebo pohřbu) ušetří cca jednu tunu CO2, což je přibližně stejné množství skleníkového plynu, které se vyprodukuje za dva měsíce řízení osobního auta. Důraz ale společnost Recompose klade i na finanční dostupnost. Zatímco běžný pohřeb stojí ve Washingtonu více než 8 tisíc a kremace asi 6 tisíc dolarů, předběžné vyčíslení kompostační služby počítá s částkou 5,5 tisíce dolarů. A jak dlouho proces kompostování trvá? Podle nedávné studie, kterou firma publikovala, pouhých 30 dní. Což je už jen třešinkou na dortu.
Chtěli byste se v budoucnosti stát tulipánem nebo mrkvičkou do salátu?
Zdroje:
https://www.studenta.cz/life/fun-chill/patecni-bizar-pohrby-zatim-nejsou-ekologicke-proto-prichazi/r~102ff57a549c11ea81a20cc47ab5f122/
https://www.reflex.cz/clanek/zajimavosti/99890/eco-friendly-i-po-smrti-americka-firma-zkompostuje-vase-ostatky-a-naplanuje-zeleny-pohreb.html
https://www.flowee.cz/floweecity/smart-cities/7556-zadne-hroby-ani-kremace-budoucnost-pohrbu-je-v-lidskem-kompostovani
https://prima.iprima.cz/porady/prima-zoom-svet/ve-spojenych-statech-vznika-prvni-misto-pro-kompostovani-lidskych-ostatku
https://www.czechcrunch.cz/2019/12/po-smrti-splynout-s-prirodou-ve-spojenych-statech-postavili-prvni-misto-pro-kompostovani-lidskych-ostatku/
Tagy: ekologie pohřeb recyklace smrt USA
