Environmentální hrozby už dnes číhají doslova úplně všude, ale málo koho by napadlo zapojit do toho i nelegální drogy. Zatímco tradiční mediální příběhy o drogách se soustředily na násilí a dopadů na lidský organismus, často ignorovaly další úskalí nelegálního obchodu s drogami – dopady obrovského a neregulovaného průmyslu celosvětově působícího na životní prostředí.
Produkce kokainu je na rekordní úrovni, opium je trendem posledního desetiletí, v Nizozemsku roste trh se syntetickými drogami a některé země legalizují konopí. Stručně řečeno, tento byznys silně prosperuje. Víme o lidských nákladech na nelegální obchod s drogami, jako je kriminalita, závislost a smrt, ale zde jsou způsoby, jak naše užívání konopí, kokainu a metamfetaminu poškozuje planetu.
Marihuana
V roce 2018 se 192 miliony uživateli se konopí stalo zdaleka nejoblíbenější nelegální drogou na světě, ale pěstování rostlin ve sklenících, s optimálním světlem, větráním a teplotou přináší obrovské množství zdrojů.
Podle výzkumu Kalifornské univerzity se odhaduje, že ve Spojených státech amerických je roční produkce konopí pěstovaného ve vnitřních podmínkách zodpovědná za 4 600 kilogramů emisí oxidu uhličitého, což odpovídá emisím zhruba z 3 milionů automobilů
Další výzkumy prokázaly, že spotřeba vody rostlin marihuany má dopad na vysoušení vodních toků a neregulované používání zemědělských chemikálií ohrožuje další přírodní zdroje a živočichy, kteří v nich žijí.
Kokain
Většina kokainu se produkuje v Jižní Americe, jenž je domovem některých z nejchoulostivějších ekosystémů na světě. Tyto ekosystémy, jako jsou rozsáhlé deštné pralesy, poskytují domov ohroženým druhům, ale i domorodým kmenům. Od roku 2001 bylo vykáceno více než 300 000 hektarů lesa (asi 741 000 000 akrů) pro pěstování koky – rostliny, ze které se vyrábí kokain.
Když jsou listy koky sklizeny – často dětmi, jejichž rychlé prsty jim vydělají zhruba 30 korun za den – , vyrábí se kokainová pasta v laboratořích v džungli, kde pracovníci namáčejí tuny listů do obrovských jam naplněných toxickými chemikáliemi, včetně vápna, kyseliny sírové a dalšími přísadami jako petrolej a amoniak. Aceton, ether a kyselina chlorovodíková se používají k přeměně této pasty na práškový kokain. To vše je bez rozdílu bezohledně vypuštěno do přírody. Vědci odhadují, že několik milionů litrů těchto látek skončí každý rok v půdě a řekách. Podle zprávy EU z roku 2015 nyní v těchto kontaminovaných vodách žije jen velmi málo vodních rostlin nebo živočichů.
Metamfetamin
Výrobci nelegálních drog mohou vařit malé dávky pervitinu kdekoliv, kde mohou zapojit sporák, mikrovlnnou troubu nebo elektrickou pánev (teplo není nutné, ale urychluje výrobu). Mezi přísady patří léky na nachlazení, amoniakové hnojivo a kyselina chlorovodíková. Vařením se vytváří celá řada škodlivých rozpouštědel a plynů, jako je chlorovodík, fosgen a samotný metamfetamin.
Podle výzkumu každý kilogram vyprodukovaného pervitinu vytváří zhruba pět kilogramů nebezpečného odpadu. Tyto toxické materiály se často dostávají do řek a potoků, což ohrožuje zdraví lidí i zvířat.
Ještě horší je, že toxické prvky mohou ve volné přírodě přetrvávat roky. Kvůli závažnému dopadu výroby metamfetaminu na životní prostředí a velmi nákladným a komplikovaným nápravám jsou prováděny preventivní zásahy specializovaných policejních jednotek.
Zdroje:
https://www.vice.com/en/article/j5wjwp/your drug habit is destroying the planet
https://www.dw.com/en/drugs-environment-impacts-cannabis-cocaine-opium-ecstasy/a-55177638
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1280434/
https://www.nature.com/articles/d41586-019-02526-3
Zdroj fotografií: pixabay.com
Tagy: drogy ekologie hnojiva prales toxický odpad
