Co kdybychom k výrobě světla nepotřebovali elektřinu? Francouzský startup Glowee přináší světlo inspirované přírodou. Konkrétně z moře a organismů, které v něm žijí. Výroba světla je šetrnější než u dnes obvyklých zdrojů – jak z hlediska světelného znečištění, tak z hlediska emisí CO2.

Místo žárovky chobotnice?
Aplikovaná věda je lepší než věda samotná. V případě aktivit Sandry Rey, zakladatelky startupu Glowee, to platí absolutně. A všechno odstartoval studentský projekt.
Po zhlédnutí reportáže o rybách začala Sandra se svými kolegy experimentovat s bioluminiscencí, tedy schopností některých organismů zářit. Její výsledky se pohybují na pomezí syntetické biologie a bio mimetismu.
Co to znamená? Vytvoření geneticky modifikované bakterie s geny chobotnice tak, aby produkovala světlo.
Nenásilně, nikoliv proti přírodě, ale s ní. Sandra uvedla princip do praxe a od roku 2013 prošla cestou startupového inkubátoru v Paříži. Teď mají o její práci zájem velcí hráči na poli biotechu.
Svítím (zatím) jen dočasně
V rámci své činnosti startup Glowee podniká permanentní výzkum a vývoj produktů. Před dvěma lety jim bakterie svítily jen pár sekund a muselo se s nimi zatřepat. Teď už jsou to dny. Až to budou týdny a měsíce, chce firma produkt nabízet hlavně pro komunikační marketingové akce, kde je třeba wow efekt. Nicméně opravdovým cílem je využití ve městech a jejich infrastruktuře pouličního osvětlení.
Studené světlo z chobotnic
Pro představu – výroba světla činí celosvětově 19 procent spotřeby elektřiny a 5 procent emisí CO2. Potenciál světelného zefektivnění je tedy enormní. Dalším přínosem světla z organismů je jeho možné rozšíření i do oblastí, kde lidé vymoženosti spojené s elektřinou nemají, nebo jim je dávkují.
Intenzita bioluminiscenčního světla je nízká, ve městech tedy v noci neruší. Nic se nemusí nikam napojovat, stačí světlo například jen nalepit na sklo.
Výroba samotná není kromě bioinženýrské části vázaná na továrny nebo komplexní prvovýrobu. Průhledné skořápky obsahující bakterie a jejich potravu se vyrábějí podobně jako odlitky z umělé hmoty. Na konci procesu se počítá s ekologickou likvidací odpadu zpopelněním.
Startup Glowee už má první kroky s produktem za sebou, a to hlavně v rámci artových instalací. Rok 2017 Sandra vidí jako přelomový v souvislosti s průnikem do segmentu nákupních výloh a vitrín.
Průmyslové nasazení je hudbou snad nepříliš vzdálené budoucnosti. Překážkou může být nikoliv konkurence (tedy aspoň prozatím), ale regulace byznysu s modifikovanými bakteriemi.
Přes půl milionu eur za 9 dní
Sandra a její tým dostávají jedno ocenění za druhým. Bez problémů procházejí komunitním financováním a shromáždili například přes půl milionu eur za 9 dní! Ojedinělý přístup k palčivému světovému problému si zaslouženě vydobyl značnou pozornost. V případě dalších úspěchů s vylepšováním vlastností a při komercionalizaci produktů je tak možné, že z Francie přijde další velká revoluce. Tentokrát světelná.
Tagy: biologie budoucnost chobotnice energie startup světlo technologie zahraniční
