Vzít si příbor a v klidu se najíst – úkon, který je pro mnohé lidi samozřejmostí. Pro lidi trpící například Parkinsonovou nebo Huntingtonovou chorobou to však tak jednoduché není. Třes rukou je omezuje především při jídle, na což reagovali tvůrci speciálního příboru pro osoby postižené třesem rukou.
Lidé, kteří trpí Parkinsonovou chorobou nebo mají problém s tremorem (třesem, pozn. red.), už nemusí mít s jezením polévky a dalších tekutých jídel problém. Příbor Liftware, který se na trhu začal objevovat od roku 2013, používá technologii podobnou optickému stabilizátoru obrazu, který je součástí například telefonů, fotoaparátů a kamer. Pacienti, kteří trpí tremorem, tak mají možnost si vychutnat své jídlo jako každý jiný člověk.
VIDEO
Potrava bez vylití nebo rozsypání
Problému s tremorem využil vědec a inženýr americké společnosti Lift Lab Designs Anupan Pathak. Vytvořil příbor, který pomocí vstřebávání vibrací umožní pacientům se znovu v klidu najíst. Příbor se skládá ze dvou částí. První je držadlo s adaptérem a elektronickou soustavou s citlivými senzory. Druhou část tvoří nástavec na lžíci nebo vidličku. Podle Liftware se ukazuje až 70procentní účinnost při kompenzaci třesu. Používání je jednoduché. Příbor ihned začne pracovat, a uživatel si tak může klidně dopřát potravu bez vylití nebo rozsypání.
Startup Liftware se v roce 2014 přesunul do vlastnictví Google (do výzkumné skupiny Google Life Sciences) a díky tomuto spojenectví se cena příboru snížila na 195 dolarů, což je v přepočtu asi 4 290 korun. K sehnání je už i v Česku a jsou k dispozici dvě verze. První je Liftware Level, která je vhodná pro osoby s omezenou pohyblivostí ruky nebo paže, jež mohou být spojeny s mozkovou obrnou nebo poraněním míchy. Druhou verzí je Liftware Steady, která je určená pro osoby postižené Parkinsonovou chorobou nebo třesem prstů či rukou.
Nástavce podle potřeby
Balení obsahuje rukojeť, nabíjecí kabel, nástavec a cestovní pouzdro. Nevýhodou pomocného příboru je dokupování nástavců, jelikož balení obsahuje pouze jeden. Pokud si tedy ke lžíci plánujete přikoupit i vidličku, musíte si připlatit asi 400 korun. Nástavec obsahuje nabíjecí baterii, která by měla vydržet na jedno nabití na tři jídla denně. Je proto důležité nezapomínat příbor po jídle nabíjet.
Zdroje:
www.liftware.com
Tagy:
lžíce
nemoci
parkinsonova choroba
technologie
zdravotní pomůcky