Kdybychom se v šedesátých letech někoho zeptali, zda si dokáže představit ploché televizní obrazovky nebo dotykové telefony, asi by prohlásil, že jsme se zbláznili. A co teprve přenášení mobilních dat. V ČR jsme zažili první možné přenášení mobilních dat pomocí sítě 2,5G, a pak jsme přešli na síť třetí generace. Ta je v Česku příliš slabá, a tak se na trhu objevila vysokorychlostní síť známá jako LTE neboli 4G. V současné době ji využívá téměř každý vlastník smartphonu. Co ale přinese síť nově příchozí páté generace?
To, co předvedli šéf Vodafonu Petr Dvořák a technický ředitel téže společnosti Milan Zíka návštěvníkům konference v hotelu Thermal v Karlových Varech, vypadalo jako scéna ze sci-fi filmů. Přímo před zraky diváků se vedle Petra Dvořáka zjevil holografický obraz Milana Zíky. Ve skutečnosti byli od sebe vzdáleni 120 kilometrů. Šéf českého Vodafonu s technickým ředitelem předvedli holografický hovor díky využití sítě páté generace, která je v současné době v testovací fázi. „Nejedná se ale o jen tak nějakou zkoušku. Síť 5G je ve stavu, kdy je plně připravená ke zprovoznění,“ řekl šéfredaktor televizního zpravodajství pro seznam.cz Pavel Cyprich.
Síť 5G nabízí vysokou rychlost, v tomto případě je to přibližně 200 Mbps, a nízkou odezvu datového přenosu. Tyto vlastnosti umožnily Zíkovi s Dvořákem průběh holografického hovoru. Šéfredaktor televizního zpravodajství pro seznam.cz uvedl, že okolo hotelu byla naměřena rychlost 700 Mbps. Jedná se tak o hyperrychlý přenos dat. Redaktor Pavel P. Novotný píše v článku pro Forbes Next, že je však zatím obchodní plán pro síť páté generace nejasný. Zároveň se neví, kdo zaplatí tak nákladnou investici. Operátoři počítají s miliardami korun na výstavbu sítí plus dalšími miliardami za dražené spektrum. „Zatímco 4G přinesla zásadní posun v zákaznické zkušenosti s daty v mobilních telefonech, třeba s ohledem na konzumaci videa, 5G nebude o mobilu. A zřejmě ani o běžných koncových zákaznících,“ řekl pro Forbes Next Petr Materna z poradenské společnosti A.T. Kearney. S tím souhlasí i šéfové tuzemských operátorů. Podle Pavla P. Novotného se plošné pokrytí signálem 5G dá očekávat až v řádech mnoha let. „Výhody a obchodní efekt sítě páté generace se mají zjevovat pozvolna. Její nástup nebude tak rychlý jako tomu tak bylo u 4G,“ uvádí ve svém článku.
Co dále síť 5G umožňuje oproti 4G sítím je připojení řádově stokrát více zařízení na jeden kilometr čtvereční. Což je řešení pro zaplněné stadiony či náměstí například během silvestrovských oslav, kdy je současná síť čtvrté generace přetížená, a vznikají tak problémy s datovým přenosem. Operátoři vidí nejširší využití 5G pro internet, pro robotizaci a v graficky náročném herním prostředí, kde se uplatní zejména nízká latence sítě. Uvidíme, jaké další výhody pátá generace přinese. Jisté je zatím to, že se jedná o evoluční stupeň datových sítí s obrovským potenciálem uplatnit se v robotice, chytrých městech, v umělé inteligenci, telemedicíně či v autonomních zařízeních.
Zdroje:
osobní účast
Zdroj titulní fotografie: unsplash.com (Mika Baumeister)
Tagy: mobil síť telekomunikace
