Fotosyntéza je biochemický proces, pro který mají talent i chaluhy v mořské vodě. Nejvíce pozornosti si získala řasa rodu Macrocystis, protože dokáže povyrůst až o padesát centimetrů denně. Rostlina v oceánech pohlcuje oxid uhličitý a je formou biomasy sloužící k výrobě energie. Společnost Marine BioEnergy připravila projekt chaluhových farem na otevřeném moři, ve kterém se růst řas stimuluje prostřednictvím dronů.
Macrocystis pyrifera je druh hnědé řasy čili chaluhy, která v průměru dorůstá délky až šedesáti metrů. Je nejrychleji rostoucím organismem planety. Ideální podmínky pro svůj růst má podél tichomořského pobřeží Severní Ameriky. Roste v pobřežních vodách Jižní Ameriky, jižní Afriky, jižní Austrálie a také Nového Zélandu.
Ke stimulaci růstu řas se použije podvodní dron
Společnost Marine BioEnergy přichází s myšlenkou chaluhových farem, jejímž základem jsou mřížky, pro pěstování řas rodu Macrocystis pyrifera. Každou mřížku bude ovládat jeden podvodní dron, který ji ve dne bude držet u mořské hladiny, aby chaluhy vstřebaly sluneční světlo a nastartoval se biochemický proces (fotosyntéza). V noci ji stáhne do chladnějších vod mořského dna, aby chaluhy načerpaly živiny pro růst. Také mřížky zůstanou v hloubkách v případě bouří nebo při průplavu lodí. Farma bude v neustálém kontaktu s drony prostřednictvím satelitu.
Biomasa, jako konkurent fosilních paliv
Dle rozvrhu bude docházet k ostříhání chaluh každé 3 měsíce. Získaná hmota představuje biomasu využitelnou k výrobě energie. Po zpracování do formy biopaliva postupně začne, podle tvůrců projektu, nahrazovat fosilní paliva.
Společnost Marine BioEnergy zdůrazňuje udržitelnost tohoto projektu, protože chaluhy jsou víceleté, jejich stáří bylo odhadnuto na 16 až 30 let. Farmy tak mohou být produktivní roky bez opětovné výsadby. Další výhodou je proces pěstování nekonkurující jiným plodinám co do rozsahu využití zemědělské půdy, nepoužívání čerstvé vody ani pesticidů nebo průmyslových hnojiv.
Les pod vodou
V moři můžeme najít rozsáhlé podvodní porosty vytvářející chaluhové lesy. Tento podvodní les je jedním z nejproduktivnějších a nejdynamičtějších ekosystémů na Zemi vytvářející kyslík. Oceán ukrývá přibližně třicet rodů chaluh. Hnědým řasám se schopností fotosyntézy prospívá voda bohatá na živiny a teplota mezi 6 a 14 stupni Celsia.
Čisticí tandem pro zeměkouli
Lidstvo se významně podílí na vzniku oxidu uhličitého a to nejen spalováním fosilních paliv (ropa, zemní plyn a uhlí). Oxid uhličitý je nezbytnou součástí fotosyntézy, která je základem života na zemi. Jednou z možností jak zajistit pohlcování tohoto plynu je obnova lesních porostů na pevnině. Využívání moří a oceánů je další způsob jak prostřednictvím chaluh absorbovat oxid uhličitý.
Zdroje:
KALINA, Tomáš; VÁŇA, Jiří. Sinice, řasy, houby, mechorosty a podobné organismy v současné biologii. 1., první dotisk vyd. Praha: Karolinum, 2010. 606 s. ISBN 978-80-246-1036-8. s. 174, s. 187
marine bioenergy, inc.
Macrocystis pyrifera
https://cs.wikipedia.org/wiki/Macrocystis_pyrifera
https://www.flowee.cz/planeta/7541-zachranovat-pralesy-vetsi-nadeje-na-zachranu-planety-se-ted-vkladaji-do-chaluh
Fotografie:
Macrocystis pyrifera https://cs.wikipedia.org/wiki/Macrocystis_pyrifera (autor: Claire Fackler)
Tagy: ekologie moře mořské řasy ovzduší
