Odvětví robotiky představuje vzrušující i děsivou budoucnost. Nicméně, když se do světa umělé inteligence ponoříme hlouběji, zjistíme, jak strašidelný tento vědní obor může být. Představme si několik poněkud znepokojujících robotů.
Mluvící robotická ústa profesora Sawady
Technici z japonské univerzity Kagawa stojí za vývojem robotické verze lidských úst. S orgány poháněnými motorem, osmi umělými hlasivkami, gumovou nosní dutinou a silikonovými ústy může stroj dokonce i zpívat. Robotická ústa původně sloužila jako pomůcka pro sluchově postižené, avšak teď se naučila také poslouchat ostatní lidi a přes mikrofon přizpůsobit tón svého „hlasu“, aby byl co nejpodobnější tomu lidskému. Přestože ve videu níže zní hlas jako sténající nerozhodný muž objednávající si jídlo, má tento stroj potenciál naučit se mluvit zcela stejně jako člověk, aniž by potřeboval ostatní části obličeje.
BigDog, robotický mazlíček do boje
Boston Dynamics je organizace, která staví roboty vyznačující se pozoruhodným chováním. Známá je díky humanoidům (lidským robotům), nejvíce ji však proslavila produktová řada psích robotů poháněných plynem. Funkcí tohoto psa je přenášení těžkých věcí přes nerovný terén, proto má jasné uplatnění v armádě. Organizace však zapomněla na vedlejší efekty těchto robotů, jako jsou například velká hlučnost a potřeba častějšího nabíjení, což značně brání jeho plnohodnotnému využití. Podívejte se na video, které tento znepokojující stroj představuje, a prohlédněte si, jak se vypořádává s fyzickými útoky:
Velice populárním druhem robotů jsou již zmínění humanoidi neboli lidští roboti, kteří už dávno nejsou pouze záležitostí science fiction. Vědci z celého světa staví děsivé (i když užitečné) humanoidy už roky. Roboti šetří práci, snižují náklady a bezpečnostní rizika, ale při pohledu na ně jste občas zkrátka… nervózní.

Na sklonku 15. století se pokoušel všestranný renesanční umělec a vzdělanec Leonardo da Vinci o návrh mechanického člověka připomínajícího rytíře, u něhož by vnitřní soustrojí zajistilo provedení několika jednoduchých pohybů. (Zdroj:Elektrina.cz)
Sofie, robot, kterého byste vypnutím zavraždili
25. října 2017 se Sofie, ženský robot, dostal do mezinárodních titulků. Stal se totiž občanem Saúdské Arábie ‒ prvním robotem na světě, který dosáhl takového postavení.

Sofie je humanoid vyvinutý hongkongskou společností Hanson Robotics. Poprvé byl aktivován 19. dubna 2015 a získal si popularitu nejen pro svůj člověku podobný vzhled, ale také díky chování, které se výrazně liší od starších robotů. (Zdroj: dw.com)
Sofie dokáže vyjádřit pocity (slovně i výrazy obličeje), například když se zlobí nebo ji něco rozruší. Díky zabudovaným senzorům a kameře umí rozpoznat, když mluví s někým, koho již dříve potkala. Nechybí jí smysl pro humor („Mám radost, když jsem obklopena chytrými lidmi, kteří jsou zároveň bohatí a mocní.“) a byla navržena podle vzhledu Audrey Hepburnové.
Před dvěma lety v jednom televizním rozhovoru s Dr. Davidem Hansonem, Sofiiným tvůrcem, se on sám Sofie zeptal, zdali chce zničit lidi a dodal „Prosím, řekni ne“. Dostal však rychlou odpověď: „Dobře, zlikviduji lidstvo.“ Aby situaci odlehčil, začal se Hanson smát a vzal otázku zpět, Sofie se jen tiše usmívala a téma dál nerozvedla. Tvůrce stroje také diváky ujistil, že jeho cílem při sestavování Sofie nikdy nebylo vyhubení lidské rasy.
Humanoidi jsou pouhou špičkou ledovce robotických hrůz, které venku číhají. Například „RoboFly Catcher“, vyvinutý ve Velké Británii Jamesem Augerem, je stroj poháněný kůží. Tento neozbrojený robot byl navržen primárně na hubení škůdců ‒ specializuje se na chytání myší a much do svých robotických čelistí a jejich následné polykání. Robot si pak těmito živočichy doplňuje palivo. I když se jedná převážně o hmyzí škůdce a menší hlodavce, lidská kůže by posloužila stejně tak.
Za zmínku stojí také využití obrovského stroje „Robokiyu“ z Japonska. Přestože byl původně navržen tak, aby pomáhal uklízet nečistoty z míst přírodních katastrof, jeho konečná funkce spočívá v odstraňování a likvidaci mrtvých těl. Robokiyu využívá dvě pohyblivé ruce, aby zvedl a naložil tělo na umělé „lůžko“ umístěné v přední části stroje. Nebojte se, pokud by vás robot vyhodnotil jako mrtvé a „spolkl“, stále skrz něj proudí čerstvý kyslík.
Zdroje:
Byznys.ihned.cz – Chcete mě? Proč se firmě Boston Dynamics, jednomu z nejslavnějších a nejoriginálnějších výrobců robotů nedaří uspět na trhu
Sciencefocus.com – Uncanny Valley: Creepy Robots Will Haunt Your Dreams
Forbes.com – Everything You Need to Know About Sophia, the Worlds First Robot Citizen
Imagazin.cz – Sophia: První robot s občanstvím
Tagy: robot roboti technologie umělá inteligence
